Wakacje z DUCHem!

wzd logo

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznym projekcie Wakacje z DUCHem!
Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii przygotowała propozycję zajęć w dwóch formatach:

1. Warszawska Pętla Czasu

Warszawska Pętla Czasu  to projekt, który obejmuje pięć spotkań. Wszystkie dotyczyć będą historii Polski a w szczególności historii Warszawy.

Każde spotkanie będzie wyprawą w odległą przeszłość, dzieci będą miały okazję przyjrzeć się temu jak żyli wówczas ludzie, czym się zajmowali w jaki sposób radzili sobie z codziennymi problemami.

Przenieść się do przeszłości jest bardzo łatwo, powrócić już niestety nie. Aby móc wrócić na obiad do teraźniejszości trzeba wykonać zadania. Każda grupa, której uda się zebrać pięć punktów (po jednym za każde zadanie) wróci szczęśliwie do domu. Komu się nie uda… no cóż, będzie musiał pozostać w przeszłości i spróbować szczęścia następnym razem.

Każde zajęcia zaplanowane są 90 minut.

Co będzie potrzebne?
Oś czasu wydrukowana w taki sposób aby jedna kreseczka oznaczająca wiek znajdowała się na jednej kartce a4. Zakresem powinna obejmować okres od 3 w p.n.e do czasów współczesnych.

Wydrukowane daty wydarzeń z różnych epok.
Rebusy, w których ukryte zostały nazwy epok.
Słoik (lub inny pojemnik) gdzie będą w sposób widoczny dla uczestników wrzucane punkty – np. piłki ping pongowe.

Scenariusze zajęć:

1. Z Warszawy pod Grunwald
2. Czasy stanisławowskie
3. Rada bym zakupić rad
4. Z Piłsudskim do Ziemiańskiej
5. Witek Warszawiak

2. Nad Warszawiaka nie masz cwaniaka

Podczas trzech 2,5 godzinnych spotkań tworzona będzie gra towarzyska, której tematyka obejmować będzie historię Warszawy, jej zabytki, kulturę oraz znane osoby związane ze stolicą. Dzieciom przedstawione będą prezentacje multimedialne połączone z miniprelecją i dyskusją. Bazując na zyskanej w ten sposób wiedzy dzieci przy pomocy osób prowadzących stworzą pytania quizowe do gry, hasła do zadań kalamburowych oraz układanki. Uczestnicy przygotują także planszę do gry, specjalną kostkę do gry, figurki pełniące funkcję pionków. Efektem przeprowadzonych zajęć będzie powstanie jednej dużej gry do rozgrywek w szkole oraz prototypu  gry w standardowym formacie do wykonania przez każdego z uczestników samodzielnie, w domu.

Scenariusz zajęć:

1. Nad Warszawiaka nie masz cwaniaka

Serdecznie zapraszamy szkoły do kontaktu i zapisów na zajęcia!
Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczona.

syrenka-finansowanie