Zawisza Czarny. Rycerz - celebryta

Czy w średniowieczu byli celebryci?

Badacze 5

Jak się okazuje, już w wiekach średnich możemy mówić o postaciach, które dzisiaj nazwalibyśmy "celebrytami". Najbardziej rozpoznawalnymi "grupami zawodowymi" tamtych czasów byli święci oraz rycerze. To właśnie o dzielnych wojach zakutych w zbroje rozmawiali Badacze na ostatnich zajęciach. Szczególnie dużo czasu poświęciliśmy na chyba najbardziej znanego rycerza tego okresu, czyli Zawiszę zwanego Czarnym.

Badacze 2

Zajęcia były podzielone na dwie części. W pierwszej Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat stanu rycerskiego. Czym zajmowali się ci wojownicy? Jakie mieli przywileje i obowiązki? Ile kosztował rycerski ekwipunek i jakie zwierzę było jego najlepszym przyjacielem? Jak rycerze spędzali czas wolny od wojaczki? Dzięki temu wprowadzeniu Badacze mogli lepiej zrozumieć średniowiecze i byli gotowy, aby przejść do drugiej części zajęć.

W drugiej części skupiliśmy się na postaci Zawiszy Czarnego. Uczestnicy poznali najważniejsze wydarzenia z jego życia. Dowiedzieliśmy się, że walczył on pod Grunwaldem, a już pięć lat później pokonał w pojedynku jednego z najsłynniejszych rycerzy ówczesnej Europy, Jana z Aragonii. Ostateczny kres dzielnego rycerza nastał w 1428 roku, kiedy to poległ w przegranej bitwie z Turkami.

Badacze 1

Na koniec naszej opowieści sami wyruszyliśmy w podróż ze słynnym rycerzem. Układaliśmy w porządku chronologicznym kolejne czyny i wydarzenia z biografii Zawiszy - i na tej podstawie stworzyliśmy zestaw cech, którymi powinien wyróżniać się prawdziwy rycerz!

Żeby tego było mało, Badacze mogli także spróbować fechtunku prawdziwym mieczem i poznali z czego zbudowana jest zbroja! W czasy turniej rycerskich zabrał nas Antoni Olbrychski – historyk, specjalizujący się w epoce średniowiecza. Pasjonat dawnych sztuk walki, broni białej i sportu. Uczestnik i medalista turniejów szermierki historycznej. Współpracuje z Zamkiem Królewskim, Towarzystwem Opieki nad Zabytkami w Czersku i Dziecięcym Uniwersytetem Ciekawej Historii.

Projekt bez tytułu 1