Przejście Północno-Zachodnie i zjadacze surowego mięsa. Opowieści z mroźnej Arktyki.

Jak wygląda życie na mroźnej Arktyce?

Poszukiwacze 16.03

Na ostatnim wykładzie Poszukiwacze zmienili się w prawdziwych odkrywców i wyruszyli na poszukiwanie przejścia północno-zachodniego niedaleko mroźnej Arktyki. Już od czasów Krzysztofa Kolumba ludzie poszukiwali dogodnej, zachodniej drogi morskiej z Europy do Azji. Przyczyniło się to do odkrycia Ameryki oraz znacznego pogłębienia wiedzy o półkuli zachodniej. Powstanie w 1670 r. Kompanii Zatoki Hudsona przyczyniło się w znacznym stopniu do wzrostu zainteresowania terenami dzisiejszej Kanady oraz mórz arktycznych. Do 1845 r. kolejne ekspedycje badawcze zmniejszyły białą plamę na mapie do obszaru o powierzchni ok 181 300 km2. Na te tereny miała odbyć się wyprawa dowodzona przez Johna Franklina, która ostatecznie miała zweryfikować istnienie przejścia północno-zachodniego prowadzącego do Azji. Wyprawa jednak zaginęła w tragicznych okolicznościach, a wraki okrętów HMS Erebus i HMS Terror wchodzących w jej skład odnaleziono dopiero w drugiej dekadzie XXI w.

Poszukiwacze 16.03 2

Podczas zajęć studenci DUCHa poznali historię badań Arktyki oraz jej rdzennych mieszkańców – Inuitów. Poszukiwacze dowiedzieli się, jakie są sposoby przetrwania w tak niegościnnych warunkach oraz jak wygląda życie codzienne miejscowej ludności. Uczniowie mieli także okazję do zapoznania się pojęciem i działaniem bieguna magnetycznego oraz spróbowania swoich sił w tradycyjnych, inuickich grach. W szczególności te ostatnie dostarczyły nam wiele frajdy i współzawodnictwa!

Film z zajęć możecie zobaczyć na naszym kanale YouTube: zapraszamy!

Naszym przewodnikiem po mroźnej północy był Karol Żołędziowski - archeolog, doktorant OBA UW, konserwator zabytków metalowych w Państwowym Muzeum Archeologicznym rekonstruktor historyczny i rzemieślnik wykonujący rekonstrukcje zabytków z różnych okresów historii. Przygotowuje dysertację poświęconą metalurgii kolorowej na wczesnośredniowiecznej Jaćwieży. Jego zainteresowania badawcze to archeometalurgia i archeologia doświadczalna, życie codzienne oraz dawne i współczesne sztuki walki.

Edward S. Curtis Collection People 005