Podróże do najciekawszych miejsc archeologicznych

Najciekawsze miejsca związane z historią

odkrywcy 18.05

Na ostatnich zajęciach Odkrywcy poznali najciekawsze zabytki archeologiczne, które warto zobaczyć. Na początku wykładu zastanawialiśmy się, czym w ogóle jest odkrycie archeologiczne i co ciekawego możemy tam znaleźć. Uczniowie dowiedzieli się, że takie miejsca bardzo różnią się od siebie w zależności od stanu zachowania czy miejsca. Porównywaliśmy „TOP 10 archeologicznych odkryć XX w.” i „7 cudów świata” zastanawiając się, czy wycieczka w te miejsca mogłaby być ciekawą i dlaczego.

Angkor

Następnie prowadząca przedstawiła własne podróże, których trochę odbyła – ich historię, atmosferę, możliwości zwiedzania. Podróznicy dowiedzieli się o tajemnicach piramid w Gizeh, klątwie faraona Tutenhamona, Machu Picchu -ukrytej w górach siedzibie Inków, Pierzastym Wężu zstępującym z piramidy w Chichen Itza, królowych z Palenque, najwyższej (65m) piramidzie w Tical, lesie kamiennych figur z San Augustin,  kompleksie khmerskich świątyń Angkor, wspinaniu się na poziom Buddy w  Borobudur, krainie tysiąca pagód – Bagan, jak kroczyły Moai z Wyspy Wielkanocnej.

inkaskie miasto

O fascynującej turystyce historycznej opowiadała nam Grażyna Gurnik - pedagog i podróżniczka, absolwentka UW, dr nauk humanistycznych; specjalistka od wychowania, wieloletni pracownik naukowy IBE i wykładowca na pedagogice SGGW. Spędziła 10 lat w Kolumbii i Argentynie. Hobby to kultury prekolumbijskie. Obecnie pisze książki (autorka: ”Kolumbijskiego El Dorado” i „Szkoły Szans”) i podróżuje. Co roku z mężem i plecakiem wyrusza w świat. Ostatnio podziwiali żółwie - giganty na Wyspach Galapagos. Babcia Kamila – podróżnika, Waszego rówieśnika.

piramidy Giza