Kontrasty dwudziestolecia

Jak wyglądała sztuka w dwudziestoleciu międzywojennym?

sztuka ii rp

II Rzeczpospolita była państwem wielu kontrastów. Widać to szczególnie w sztuce tego okresu, która tak bardzo zróżnicowana. Odkrywcy poznali awangardowe kierunki, które stawały w kontrze do tradycji klasycznych i ludowych. Uczniowie zastanawiali się także, kto miał rację: unizm czy styl narodowy, teoria Czystej Formy Witkacego czy teoria mechanofaktury Berlewiego.

Odkrywcy mogli zapoznać się z tym fascynującym okresem twórczości w miejscu, które idealnie nadaje się do tego typu rozważań, bo było to Muzeum Narodowe w Warszawie. Zajęcia poprowadziła magister Anna Sudol.

henryk-berlewi-mechano-faktura

II Rzeczpospolita była państwem wielu kontrastów. Widać to szczególnie w sztuce tego okresu, która tak bardzo zróżnicowana. Odkrywcy poznali awangardowe kierunki, które stawały w kontrze do tradycji klasycznych i ludowych. Uczniowie zastanawiali się także, kto miał rację: unizm czy styl narodowy, teoria Czystej Formy Witkacego czy teoria mechanofaktury Berlewiego.