W grodzie i na podgrodziu. Handel bez hipermarketów.

Obs30.11.024a

Zabudowa grodowa to przedmiot burzliwych dyskusji archeologów i historyków od wielu dziesięcioleci. Istnieje kilka rodzajów takiej zabudowy.
Na zajęciach Obserwatorzy poznali rekonstrukcje zabudowań mieszkalnych pochodzących z grodziska na Starym Bródnie w Warszawie oraz z Czerska, znanego z majestatycznej średniowiecznej warowni. W trakcie badań archeologicznych w okolicach tej ostatniej natrafiono na szereg przedmiotów i obiektów świadczących o tym, że obszar ten był zamieszkany zdecydowanie wcześniej niż poziom osadniczy związany z Zamkiem. Relikty chat zrębowych pochodzących z czerskiego podgrodzia datowane na XI wiek należą do jednych z najlepiej zachowanych obiektów tego typu z terenu Polski.
Grupa Obserwatorów odkrywała metody jakimi historycy i archeolodzy posługują się w rekonstruowaniu przeszłości. Poznali również trudne życie ludzi zamieszkujących grody i podgrodzia. Odkrywali też elementy architektoniczne charakterystyczne dla dawnej zabudowy grodowej. Dzięki współpracy stworzyli przepiękną rekonstrukcję tejże. Wyszło wam wspaniale!!!

Obs30.11.025aa

W średniowieczną podróż zabrał nas pan mgr Marcin Gostkowski - absolwent Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim, Historii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Cywilizacji Śródziemnomorskiej na wydziale „Artes Liberales” UW. Przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu historii krucjat.  Laureat pierwszego miejsca w kategorii szkoły podstawowe w Konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej w 2018 roku. Brał udział w badaniach archeologicznych na terenie Polski oraz w Egipcie, Jordanii, Izraelu, Gruzji, Armenii, Hiszpanii, Francji, Libanie na Cyprze i Ukrainie. Popularyzator nauki, współzałożyciel grupy rekonstrukcji historycznej Arkona oraz projektu Pozytywnie Historyczni.

Obs30.11.052a