Święto Niepodległości czyli same problemy

Jak należy świętować niepodległość?

swięto niepodległości

W trakcie zajęć Odkrywcy skupili się na dwóch zagadnieniach, związanych ze Świętem Niepodległości. Po pierwsze rozmawialiśmy o tym, jak polskie świętowanie odzyskania niepodległości wyglądała na tle uroczystości w różnych krajach świata. W tej części najistotniejsze będzie pytanie o to, czy polska obchody są inne niż w pozostałych państwach. Analizowaliśmy zdjęcia, filmy oraz inne materiały, dzięki którym mogliśmy zapoznać się z obchodami narodowych dni niepodległości w krajach z całego świata.

W drugiej części zajęć zastanawialiśmy się nad historią polskich obchodów 11 listopada. Czemu właśnie ta data, a nie inna? Czy od początku II RP właśnie w tym dniu świętowano? Jakie postacie były wyróżnione podczas obchodów, a jakie (pomimo swojej roli w odzyskaniu niepodległości) zostały usunięte w cień? Porównywaliśmy obchody z minionej dekady do tych obecnych. Odkrywcy długo debatowali nad tym, jak powinny wyglądać obchody Święta Niepodległości.

O świętowaniu opowiadał nam mgr Marcin Bogusz - historyk i historyk sztuki. Aktualnie doktorant na Wydziale Historycznym UW. Studia na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Centre d’Etudes Superieures de Civilisation Medievale w Poitiers. Stypendysta w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki, zajmuję kulturą wizualną w nowożytnej Polsce.