Basen z rtęcią i inne wariactwa kalifów

Gdy Polska przyjmuje chrześcijaństwo i tworzy początkowe zręby państwowości, muzułmanie podbijają już wówczas świat, wyruszając na zachód ku Afryce Północnej, a potem na północ ku… Hiszpanii. Z perspektywy chrześcijańskiej Europy muzułmańska inwazja wydaje się przerażająca – Karol Młot zatrzymuje ich pochód przez Stary Kontynent w bitwie pod Poitiers w 732 roku. Wkrótce papież nawołuje wiernych do „odbicia Ziemi Świętej” z rąk muzułmanów – zaczynają się krucjaty. Tymczasem kalifowi coraz trudniej zapanować nad swoim ogromnym imperium. Oddalone od centrum prowincje zaczynają się coraz bardziej uniezależniać. Mają miejsce wydarzenia, które zmieniają obraz świata i strefy wpływów.Na zajęciach Twórcy odkryli czym Mahomet różnił się od kalifa i czy pozostawił wskazówki co do swojego następcy. Rozpatrywali problem rozłamu  muzułmanów na  sunnitów i szyitów. Poznając przy tym ich życie codzienne i osiągnięcia w wielu dziedzinach. I jaki duży to miało wpływ na bieg historii.
Zajęcia poprowadziła pani mgr Marta Minakowska-Kostrzewa. Pani Marta ukończyła arabistykę na Uniwersytecie Warszawskim – to znaczy, że uczyła się przez 5 lat języka arabskiego, historii krajów arabskich, a także poznawała kulturę arabską. Dziś pracuje w ambasadzie kraju arabskiego, a w wolnych chwilach lubi przygotowywać i prowadzić zajęcia dla dzieci, dorosłych, oczywiście związane z arabistyką!

Tw30.11