(E=mc)^2 - czyli opowieść o Albercie Einsteinie

Nauka w XX wieku

20150805albert-einstein

Odkrywcy podczas zajęć zanurzyli się w odkrycia naukowe z początków XX wieku, które na zawsze zrewolucjonizowały ludzkie postrzeganie świata i nasze codzienne życie. Zastanawialiśmy się nad najważniejszymi osiągnięciami naukowymi z tego okresu. Zarówno tymi pokojowymi, jak ogólna teoria względności czy mechanika kwantowa, ale badaliśmy także te, które były stworzone w innych celach, np. energia atomowa. Odkrycia naukowców takich jak Albert Einstein, Nielsa Bohra czy Wernera Heisenberga stały się dla Odkrywców punktem odniesienia do rozmowy na temat najważniejszych wydarzeń XX wieku.

Szereg wynalazków i osiągnięć wpłynęło na globalną politykę już w czasach II wojny światowej. Rywalizacja pomiędzy mocarstwami wymagała dużych nakładów, w tym na badania naukowe. Każda ze stron, poza zwiększeniem swojego potencjału militarnego, pragnęła wykazać się wyższością technologiczną – stąd szereg odkryć, wynalazków i osiągnięć w informatyce (komputery), nawigacji (gps), astronautyce (misje kosmiczne).

Dzięki wyścigowi zbrojeń do teraz korzystamy z wielu udogodnień, które nie powstałby, gdyby nie dwa rywalizujące ze sobą mocarstwa. Na koniec zajęć Uczniowie zastanawiali się nad przyszłością: co mogą przynieść dalsze zbrojenia, dlaczego nauka jest ważna i jak w odpowiedni sposób korzystać z jej zdobyczy. Po tym wykładzie Odkrywcy o wiele lepiej rozumieją otaczający ich świat.

Świat odkryć naukowych XX wieku opisał dla nas mgr Konrad Bielecki - historyk kultury, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i doktorantem w Instytucie Historii PAN. W swojej pracy łączy zamiłowanie do przeszłości i nauk przyrodniczych, badając to jak nasi przodkowie widzieli świat natury w XVI i XVII wieku. Pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie