A+ A A-

Od Tuzinki do medalu, czyli historia rodziny Żabińskich

Historia warszawskiego ZOO

Podróżnicy

Wiele miejsc w Warszawie kryje w sobie niesamowitą historię. Jednym z nich jest Miejski Ogród Zoologiczny. Chociaż każdy Warszawiak wie o jego istnieniu, to tylko niektórzy znają jego dzieje. Na ostatnim wykładzie Podróżnicy poznali niezwykłe losy miejskiego ZOO. Historia ogrodu rozpoczyna się w okresie XX-lecia międzywojennego, kiedy Polska odbudowywała się po latach niewoli i zaborów, a Warszawa na powrót stała się stolicą państwa. Jej mieszkańcy chcieli, by miasto posiadało wszelkie cechy stołeczności - a więc i swoje własne Zoo. Jednym z jego twórców i pierwszym dyrektorem był Wenanty Burdziński. Po jego śmierci stanowisko objął Jan Żabiński - miłośnik zwierząt i popularyzator zoologii. Wraz z żoną Antoniną i synem Rysiem zamieszkał on w Willi na terenie ogrodu.

warszawskie zoo ii wojna św

Niestety rozwój Ogrodu Zoologicznego został przerwany przez wybuch II wojny światowej. Choć sama placówka nie mogła działać, to rodzina Żabińskich nadal mieszkała na terenie dawnego Zoo. Ten czas okrucieństwa i terroru wobec mieszkańców Warszawy zapisał się w historii Zoo w sposób zaskakujący - Żabińscy postanowili nieść pomoc tym, których życie było najbardziej zagrożone. W swoim domu ukrywali osoby uciekające z warszawskiego getta, współpracując z organizacją “Żegota”. Jan był zaangażowany w działalność konspiracyjną w Armii Krajowej, wziął też udział w Powstaniu Warszawskim. A po wojnie zarówno on, jak i jego żona, aktywnie działali na rzecz jak najszybszej odbudowy Ogrodu Zoologicznego.

żabińscy

Antonina i Jan Żabińscy to warszawiacy, którzy odcisnęli ważny ślad na dziejach miasta, a ich zaangażowanie i poświęcenie może być przykładem również dla dzisiejszych mieszkańców stolicy.

Podczas zajęć Uczniowie poznali historię rodziny Żabińskich, ściśle związaną z dziejami warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, a także Warszawy jako miasta. Naszą opowieść rozpoczęliśmy od sytuacji przed II wojną światową - ukazując znaczenie, jakie dla stolicy miało powstanie Zoo w 1926 roku i jego pierwsze sukcesy. Główna część wykładu dotyczyła dziejów wojennych. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób rodzina Żabińskich angażowała się w konspirację i udzielała wsparcia Żydom, uciekającym przed niemieckim terrorem. Podróżnicy poznali historię wybranych osób, które ukrywały się w Willi pod Zwariowaną Gwiazdą. Rozmawialiśmy również o tym, co działo się z rodziną i terenami ZOO podczas Powstania Warszawskiego i ostatnich miesiącach wojny.  W ostatniej części zajęć rozmawialiśmy o odbudowie Warszawy i Ogrodu Zoologicznego tuż po wojnie i o przyczynach usunięcia Jana Żabińskiego z funkcji dyrektora. 

Podróżnicy 1 27.04

Zajęcia prowadziła mgr Maria Rukat - w historii najbardziej interesuje mnie życie zwykłych ludzi i sposób myślenia naszych przodków. Fascynują mnie postacie wyprzedzające swoje czasy, pionierzy i wynalazcy. Od urodzenia mieszkam w Warszawie, jestem fanką Żoliborza i warszawskich lasów, a także niepowtarzalnej historii mojego miasta. Uwielbiam podróże, chodzenie po górach i dobre jedzenie.

Co się u nas działo

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
..__