A+ A A-

Idealne miasto kalifa – o powstaniu Bagdadu

Najwspanialsze miasto średniowiecza?

posuzkiwacze bagdad 1

Na ostatnich zajęciach Poszukiwacze poznali fascynującą historię powstania jednego z najważniejszych bliskowschodnich miast – Bagdadu. Śledziliśmy losy tego miasta od samych jego początków tj. roku 762. Dowiedzieliśmy się, że budowę zlecił kalif o imieniu Al-Mansur i że to on osobiście wybrał jego lokalizację. Poznaliśmy najważniejsze punkty orientacyjne w dawnej muzułmańskiej stolicy, jej najważniejsze budowle i znaczenie, jakie to miasto odgrywało przez wiele stuleci.

Uczniowie poznali także średniowieczne szkoły architektoniczne i powody dlaczego np. Bagdad zaprojektowany został na planie koła. Z opisu miasta Poszukiwacze dowiedzieli się, że dawny Bagdad był labiryntem krętych uliczek, w których na wędrowca czekały różne, nie zawsze przyjemne przygody. Słuchacze dowiedzieli się, jak miasto stopniowo się rozwijało, przyciągając w swe mury największych myślicieli i artystów swojej epoki. Poznaliśmy powstały w 830 roku Bajt al-Hikma (Dom Mądrości), który był m.in. centrum tłumaczeń i pierwszą islamską akademią. Na koniec omówiliśmy także smutny koniec miasta, które zostało złupione przez Mongołów w 1258 roku i nigdy nie odzyskało już swojej dawnej chwały. 

W czasie zajęć nie tylko słuchaliśmy, ale także aktywnie wczuwaliśmy się w bagdadzki klimat. Bagdad był miastem pełnym bazarów i kramów, w których można było dostać wszystko, co tylko było do kupienia w tamtych czasach. Poszukiwaczom zostały przedstawione następujące przedmioty: kardamon, kadzielnica, element nakrycia głowy, czyścik do zębów, perfumy, kadzidło, muzułmański „różaniec” - zadaniem Uczniów było ich rozpoznanie i opisanie, do czego mogły służyć. 

Bawiliśmy się też w szpiegów! Kalifowie rządzący w Bagdadzie byli bardzo wrażliwi na swoim punkcie i każdy przejaw niezadowolenia traktowali jak bunt. Do kontrolowania swoich poddanych używali szpiegów, którzy donosili o wszystkim, co działo się w mieście. Uczniowie musieli odnaleźć winowajcę, przeprowadzić śledztwo i winnego zaprowadzić przed straszliwe oblicze Kalifa! :) 

poszukiwacze bagdad 2

O zaczarowanym mieście opowiadała nam Marta Minakowska-Kostrzewa - ukończyła arabistykę na Uniwersytecie Warszawskim – to znaczy, że uczyła się przez 5 lat języka arabskiego, historii krajów arabskich, a także poznawała kulturę arabską. Dziś pracuje w ambasadzie kraju arabskiego, a w wolnych chwilach lubi przygotowywać i prowadzić zajęcia dla dzieci, dorosłych i seniorów – oczywiście związane z arabistyką!

 

 

Co się u nas działo

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
..__