Rycerz kontra ślimak. Sztuka w średniowieczu

Jak wyglądała sztuka w średniowieczu?

badacze 30.03.19

Średniowieczna sztuka przedstawia świat barwny, acz dla nieprzygotowanego obserwatora często niezrozumiały. Dlatego Badacze na ostatnim wykładzie zgłębiali tajniki średniowiecznych malowideł, rzeźb i wszelakich innych dzieł artystycznych z tego okresu. Podczas zajęć znaleźliśmy na kartach kodeksów uzbrojone we włócznie zające, ślimaki walczące z rycerzami, a do tego smoki, jednorożce, gryfy i półdzikich ludzi. Trzeba było naprawdę dużo wyobraźni, żeby zrozumieć, czemu akurat tak średniowieczni twórcy przedstawiali swoją rzeczywistość. Na szczęście Badacze mieli doskonałego przewodnika po tych tematach. :)

hero-snail-knight

Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, co kształtowało wyobraźnię człowieka średniowiecza, jak ogromny wpływ na ówczesną mentalność miała sztuka, w szczególności malarstwo i architektura - przecież większość ludzi nie umiało wtedy nawet czytać, więc obraz przemawiał do nich najbardziej. Właśnie z  obrazami i rzeźbami najczęściej spotykano się w kościele. Rozmaite przedstawienia kształtowały wyobrażenia o niebie, piekle, odległych krajach... Uprawianie sztuki 1000 lat temu nie było proste. Już samo przygotowanie farby stanowiło problem, barwniki nie były bowiem powszechnie dostępne. Ponadto kolory posiadały specyficzną symbolikę - artysta musiał więc bardzo uważać, jakich barw używa. Uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się procesowi przygotowania prostej farby, dowiedzieliśmy się też, jakie przedmioty występujące w naturze mogą posłużyć za barwnik. Podczas zajęć powiedzieliśmy także kilka słów o herbach, bo przedstawienia herbowe zawsze posiadały głęboką symbolikę. Przedstawione na nich zwierzęta i stworzenia miały pokazywać, jakimi cnotami i umiejętnościami odznaczał się właściciel herbu. Badacze mieli też okazję spróbować swoich sił w samodzielnej analizie średniowiecznych ilustracji - co w cale nie było takie proste!

MedievalBunny 03

Naszym kustoszem w średniowiecznej galerii sztuki był Antoni Olbrychski – historyk, specjalizujący się w epoce średniowiecza. Pasjonat dawnych sztuk walki, broni białej i sportu. Uczestnik i medalista turniejów szermierki historycznej. Współpracuje z Zamkiem Królewskim, Towarzystwem Opieki nad Zabytkami w Czersku i Dziecięcym Uniwersytetem Ciekawej Historii.

sztuka romańska