A+ A A-

Turniej, piłka, łuk. Gry i zabawy w średniowieczu.

Jak ludzie spędzali wolny czas w średniowieczu?

badacze 16.03.19 2

Ludzie w wiekach średnich wcale tak bardzo nie różnili się od nas. Dowiedzieli się tego podczas ostatnich zajęć Badacze, którzy poznali najbardziej popularne gry i zabawy, jakimi czas umilali sobie mieszkańcy wsi i miast kilka set lat temu. W chwilach wolnych od swoich obowiązków lubili zrelaksować się uprawiając sport lub grając w gry. Nie było to jednak wyłącznie marnowanie czasu. W trakcie aktywności rozwijano różne, przydatne w życiu codziennym cechy.

badacze 16.03.19 3

W chwilach wolnych od wojaczki rycerze lubili toczyć pojedynki w zapasach czy trenować na drewniane miecze. Umiejętności strategiczne poprawiali zaś dzięki grze w szachy, która nieprzypadkowo była nazywana "królewską grą". Dla prostych ludzi tego typu rozrywki były niedostępne, ale i im nie brakowało aktywności. Mogli na przykład grać w piłkę. Badacze dowiedzieli się, że średniowieczna piłka bardziej przypominała połączenie rugby i boksu. Zadanie graczy polegało na dotransportowaniu ciężkiej, skórzanej piłki od jednej bramy miasta do drugiej, niekiedy dosłownie bijąc się z zawodnikami przeciwnej drużyny.

Podczas zajęć uczestnicy poznali różnego rodzaju sporty i zabawy, popularne w średniowieczu. W wielu rodzajach aktywności mieliśmy okazję sprawdzić się osobiście. Uczniowie mogli sprawdzić na swoje umiejętności w walce mieczem, zagraliśmy też w alquerque - średniowieczny odpowiednik warcabów, który pochodził z krajów arabskich. 

badacze 16.03.19 1

Na koniec wykładu Badacze mogli zaprojektować własną grę! Możliwości mieli dużo, bo gry w tamtych czasach posiadały mnóstwo odmian. Rozgrywkę urozmaicano sobie zmieniając zasady, dokładając do gry nowe przedmioty, czy po prostu wymyślając nową zabawę. Uczniowie zostali podzieleni na pięcioosobowe zespoły, które za pomocą przedmiotów popularnych w średniowieczu miały zaprojektować nowe rodzaje gier. Powstało wiele ciekawych pomysłów, które z pewnością zyskałyby ogromne zainteresowanie na królewskich dworach i karczmach w wiekach średnich. 

Naszym mistrzem gry był mgr Antoni Olbrychski – historyk, specjalizujący się w epoce średniowiecza. Pasjonat dawnych sztuk walki, broni białej i sportu. Uczestnik i medalista turniejów szermierki historycznej. Współpracuje z Zamkiem Królewskim, Towarzystwem Opieki nad Zabytkami w Czersku i Dziecięcym Uniwersytetem Ciekawej Historii.

badacze 16.03.19 4

Co się u nas działo

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
..__