Dzień rzymskiego obywatela

Jak wyglądało życie w starożytnym Rzymie?

dzień w sta

Poznając przebieg dnia rzymskiego obywatela musimy najpierw zajrzeć do jego domu. Poznać rozkład pomieszczeń i dowiedzieć się jak wyglądał jego pokój. Zaprosiliśmy Poszukiwaczy, aby udali się wraz z nami w podróż do świata antycznego Rzymu. Nasi słuchacze mogli poznać, jak wyglądał dzień obywatel rzymskiego.

Rzymianin swój dzień zaczynał od, dość wczesnej pobudki. To, co Rzymianin robił rano nie różniło się od tego, co my robimy – mycie, śniadanie, najczęściej szybkie i na stojąco, i oczywiście szykowanie się do wyjścia z domu. Okazało się, że wcale nie tak łatwo być eleganckim w starożytnym Rzymie, bowiem idąc z oficjalną wizytą należało założyć togę. Jak trudne było jej założenie i właściwe udrapowanie dowiedzieliśmy się sami w czasie zajęć. Poszukiwacze mogli przymierzyć rzymską togę i poczuć się jak prawdziwi senatorowie.

dzieńs w starożytnym rzymie 2

Gdy już uda się ubrać, należało odwiedzić swojego patron, który często miał dla nas jakieś zlecenia, np. zrobienie graffiti, które mogło by mu pomóc w sukcesie wyborczym. Następnie możemy udać się na zakupy… i tu okazało się, że niektóre ceny są zaskakujące. Ale spokojnie. Po kilku obliczeniach wszyscy zaczęli się orientować, który towar był luksusowy, a który całkiem przystępny. Niewiele kosztowało - jeśli w ogóle trzeba było płacić – wejście do łaźni, do której zajrzeliśmy z przyczyn higienicznych, ale i towarzyskich. Z tego drugiego powodu odwiedziliśmy także inne, dość zaskakujące, miejsce. W końcu przyszedł czas na rozrywkę – grę w kości, i to takie prawdziwe, czy wizytę w cyrku, w którym oglądało się wyścigi rydwanów, lub amfiteatrze, gdzie mogliśmy podziwiać wyczyny gladiatorów. Po tym wszystkim czas na posiłek, a może i trochę magii.

To był naprawdę pracowity dzień! Bycie Rzymianinem nie było prostym zajęciem, ale za to bardzo ciekawym. Naszym przewodnikiem po wiecznym mieście był mgr Maciej Marciniak - archeolog, uczestnik wielu misji m.in. w Peru, Sudanie, Kuwejcie, Gruzji i Rosji. Doktorant na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Edukator z wieloletnim doświadczeniem. Autor licznych wykładów i artykułów popularyzujących archeologię, historię i historię sztuki. Od 2004 roku związany z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie.

dzień w starożytnym rzymie 1