Antyk - reaktywacja, czyli recepcja antyku w muzyce i grach komputerowych

IMG 20191116 140554aaa

Po co nam mitologia? Co to znaczy, że mityczni herosi i ich postawy są ponadczasowe? Gdzie można dziś spotkać Herkulesa, Cyklopa, Hydrę, Cerbera i inne potwory? Czemu groźne wirusy komputerowe nazywane są Trojanami? Co ma wspólnego bóg Wulkan z oponami samochodowymi a Apollo z lotami w kosmos? Jak radzi sobie Ikar na muzycznej scenie rockowej i w co ubrani byli zawodnicy na starożytnych olimpiadach? Czemu mama mówi nam, że utrzymanie domu w idealnej czystości z dwójką dzieci i psem to syzyfowa praca? Jaką moc mają w grach komputerowych Minotaur i Meduza i czemu król Midas jest ciągle głodny? Na te i podobne pytania dopowiadali Twórcy na naszych ostatnich zajęciach. Poznali też metody jakimi historycy i archeolodzy posługują się przy rekonstruowaniu przeszłości.
Zajęcia poprowadził pan mgr Marcin Gostkowski - absolwent Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim, Historii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Cywilizacji Śródziemnomorskiej na wydziale „Artes Liberales” UW. Przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu historii krucjat.  Laureat pierwszego miejsca w kategorii szkoły podstawowe w Konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej w 2018 roku. Brał udział w badaniach archeologicznych na terenie Polski oraz w Egipcie, Jordanii, Izraelu, Gruzji, Armenii, Hiszpanii, Francji, Libanie na Cyprze i Ukrainie.

Tw16.11.026a

IMG 20191116 140733 ccc