W cieniu atomowego grzyba

Czym była zimna wojna? I dlaczego groziła nam atomowa apokalipsa?

Twórcy 17.04

Termin „zimna wojna” został użyty po raz pierwszy przez Georga Orwella w 1945r., w eseju „You and the Atomic Bomb” idealnie oddaje on ducha tego trwającego od zakończenia II wojny światowej aż do rozpadu ZSRS pełnego napięć okresu. Twórcy podczas zajęć poznali historię tego "zamrożonego konfliktu" i jego skutków ubocznych w postaci licznych wojen zastępczych, jak np. ta w Wietnamie, czy kryzys Kubański.

heres-how-the-truman-doctrine-established-the-cold-war

Uczniowie dowiedzieli się, że stałym elementem tego okresu był wyścig zbrojeń między państwami zrzeszonymi w NATO i Układzie Warszawskim. Szczególne miejsce w tym wyścigu zajmowała broń atomowa, która od czasu użycia w Hisroshimie i Nagasaki budziła paniczny lęk i pełniła funkcję straszaka. Permanentne poczucie zagrożenia przyczyniło się do budowy sieci schronów przeciwatomowych na terenie państw uwikłanych w konflikt. Codziennością było szkolenie ludności na wypadek ataku jądrowego. Podejmowano również próby oswojenia problemu przez kręcenie filmów, pisanie utworów muzycznych, czy komiksów z bombą atomową w tle.

wybuch wojny atomowej

W czasie zajęć Studenci poznali przyczyny konfliktu oraz to w jaki sposób wpłynął on na życie zwykłych ludzi. Mieli również okazję zapoznać się ze źródłami z epoki takimi jak filmy instruktarzowe Obrony Cywilnej, czy utwory muzyczne z epoki. Za pomocą programu symulującego skutki wybuchu rożnego rodzaju bomb atomowych mogli sprawdzić najgorsze zimnowojenne scenariusze. Na koniec zajęć Twórcy mieli okazję na własnej skórze sprawdzić, jak poradziliby sobie podczas atomowej katastrofy: Uczniowie poznali zasady budowy improwizowanych filtrów wody, obsługę maski przeciwgazowej oraz podstawowy przeżycia podczas ataku nuklearnego.

fat-man-333282-616x408-e7f44e7c1

Zajęcia prowadził mgr Łukasz Przybyłek - magister historii, filozofii i prawa, nauczyciel i edukator, varsianista, wieloletni współpracownik Polskiego Radia Dzieciom i wykładowca Ducha. Uczestnik kursów dramy i warsztatów teatralnych