Lwów - perła kresów

Najważniejsze miasto II Rzeczypospolitej?

odkrywcy 1

Podczas zajęć Odkrywcy poznali historię Lwowa - jednego z najważniejszych miast w historii Polski. Na początku zagłębiliśmy się w mroki średniowiecza, aby poznać początki miasta. Dowiedzieliśmy się, że nazwa miasta pochodzi od imienia syna książęcego, który zwał się Lwem. Uczniowie po tej lekcji będą wiedzieli, że Lwów został przyłączony do Korony Polskiej już za czasów Kazimierza Wielkiego i jego losy nierozerwalnie związały się z Polską. Później przeszliśmy przez ciężki czas zaborów. Poznaliśmy konflikt polsko-ukraiński, który był dodatkowo podgrzewany przez austriackiego zaborcę. Finał tego sporu miał miejsce w 1918 roku, kiedy Polacy skutecznie obronili miasto przed nacierającymi wojskami ukraińskimi.

Podczas zajęć skupiliśmy się głównie na XX-wiecznej historii Lwowa. Odkrywcy usłyszeli o tym, że miasto to pełniło bardzo ważną rolę w II RP i było jednym z głównych ośrodków polskiej kultury.

Lwow Waly Hetmanskie c1900

Ważnym elementem zajęć była także część warsztatowa. Uczestnicy otrzymali autentyczne zabytki z czasów II RP - ich zadaniem było przeanalizowanie źródeł (były to różnego rodzaju dokumenty - dyplomy, książeczki studenckie, świadectwa szkolne, a także np. pocztówki) i wydobycie z nich jak największej liczby informacji - kiedy je wystawiono, dla kogo oraz przez jaką instytucję. Zbierając te szczątkowe informacje, uczestnicy budowali obraz starego Lwowa. Dowiedzieli się np. jakie szkoły działały w mieście, jakie w tamtym czasie istniały urzędy lub instytucje kultury. z tych wszystkich informacji, uzupełnionych komentarzem prowadzącego, wyłonił się widok miasta pięknego, prężnego, będącego ważnym ośrodkiem życia kulturalnego, naukowego, a także patriotycznego.

Zajęcia poprowadzi mgr Filip Żelewski - historyk, muzealnik z zamiłowania i zawodu. Kustosz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Pasjonat epoki napoleońskiej, miłośnik koni i wojskowości. Badacz genealogii i historii polskiej szlachty. Tropiciel ciekawostek historycznych.

odkrywcy 4