Okupacja niemiecka w Warszawie 1939-1945

Jak wyglądało życie w okupowanej stolicy?

Warszawa Okupacja komenda miasta 1940s

Twórcy podczas swoich ostatnich zajęć poznali mroczne czasy II Wojny Światowej i to, jak radzili sobie w tym czasie zwykli ludzie mieszkający w Warszawie. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, co jadł, jak się ubierał, gdzie pracował i jak radził sobie z trudnościami w tym dramatycznym czasie mieszkaniec Warszawy, gdy życie zaczęło toczyć się anormalnym rytmem, a słowo "codzienność" w zasadniczy sposób zmieniło swój sens.

Niemieccy żołnierze w ogrodzie saskim

Na początku zajęć Uczniowie dowiedzieli się, jak to się stało, że Niemcy rozpoczęli swoje rządy w Warszawie. Poznaliśmy militarne i polityczne przyczyny klęski roku 1939 oraz staraliśmy się zrozumieć, dlaczego nasi zachodni sąsiedzi wykazywali się takim okrucieństwem wobec polskich obywateli.

Polish Priest as a German Hostage 1939

Był to bardzo trudny temat, bo musieliśmy omówić, jakimi formami terroru posługiwali się Niemcy oraz to, że okupant dążył do całkowitego zniszczenia narodu polskiego. Twórcy dowiedzieli się o zbrodniach w Palmirach, łapankach i ulicznych egzekucjach i zbrodniach wojennych dokonanych podczas Powstania Warszawskiego. Uczniowie poznali także codzienne problemy mieszkańca Warszawy: częste obławy, problemy z pracą i zdobyciem jedzenia, codzienne szykany i niepewność kolejnego dnia. Na koniec zajęć Twórcy poznali także, w jaki sposób Polacy odgryzali się Niemcom. Rozmawialiśmy o licznych akcjach dywersyjnych polskiego podziemia, sabotażach dokonywanych przez zwykłych pracowników, którzy byli zmuszeni do pracy w niemieckich fabrykach, czy kolportażu pism nawołujących ludność stolicy do dalszego trwania wobec wroga.

O tym ciężkim czasie dla Warszawy opowiadał mgr Filip Żelewski - historyk, muzealnik z zamiłowania i zawodu. Kustosz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Pasjonat epoki napoleońskiej, miłośnik koni i wojskowości. Badacz genealogii i historii polskiej szlachty. Tropiciel ciekawostek historycznych.

Kiliński Okupacja