Waleczna syrenka, czyli II wojna w Warszawie

Jak wyglądała okupacja Warszawy?

Poszukiwacze 18.05.19

Niemiecka okupacja Warszawy doczekała się wielu szczegółowych opracowań naukowych i filmowych, utrwalono również liczne wspomnienia uczestników Powstania Warszawskiego i członków podziemia. Jednak z upływem czasu coraz bardziej zaciera się pamięć o tych dramatycznych czasach. Zanika typowe warszawskie słownictwo, a także zwyczaje i moda. Dlatego tak ważne jest, aby pielęgnować historię i tradycję naszego miasta.

71-46376

Podczas zajęć Uczniowie dowiedzieli się  ile było tak naprawdę warszawskich syrenek, dlaczego AK-owcy nosili płaszcze w lecie, jak powstał symbol Polski Walczącej i kto go wymyślił, jak działała harcerska poczta polowa i dlaczego warszawski „drapacz chmur” nazywany był pułapką na bombowce.

Oprócz ciekawostek związanych z tym trudnym dla mieszkańców Warszawy czasie, Poszukiwacze poznali także ciemne strony niemieckiej okupacji polskiej stolicy. Dowiedzieli się o tym, że głód był na porządku dziennym, w szczególności pod koniec wojny. Poznali terror, jaki Niemcy wprowadzali w postaci łapanek i publicznych egzekucji. Uczniowie usłyszeli też o warszawskim getcie i o tragedii uwięzionych w nim Żydów. Poznaliśmy także historię oporu Polskiego Państwa Podziemnego: dywersji, akcjach zbrojnych i sabotażach, które miały osłabić wroga i doprowadzić do ostatecznego zwycięstwa.

WarsawWW2 60

Dzięki tym zajęciom Poszukiwacze lepiej zrozumieją historię Warszawy oraz rzeczywistość czasu wojny. Zajęcia poprowadził pan Marcin Rychły, historyk, rekonstruktor, kolekcjoner uzbrojenia i wyposażenia z okresu II wojny światowej. Autor artykułów dla czasopism popularnonaukowych.