Przerwany hejnał, przerwane zjednoczenie. O najeździe Tatarów w 1241 roku.
Hejnał z wieży mariackiej w Krakowie, wygrywany co godzinę, jest jednym z symboli Polski, warto zatem poznać bliżej jego genezę. Związana jest ona z trzynastowiecznymi najazdami mongolskimi (tatarskimi) na podzielone między poszczególnych władców ziemie Polskie. Największy z takich najazdów miał miejsce w roku 1241 i zakończył się bitwą od Legnicą. W bitwie tej poległ jeden z najwybitniejszych książąt polskich, syn Henryka Brodatego, Henryk Pobożny. Śmierć księcia położyła kres nadziejom na zjednoczenie podzielonego królestwa pod egidą Piastów Śląskich.
OBSERWATORZY odkryli czym różniło się rycerstwo zachodnioeuropejskie od armii tatarskiej. Dowiedzieli się jak rozbicie dzielnicowe w Polsce wpłynęło na słabość państwa i niemożność przeciwstawienia się najazdowi Mongołów w 1241 roku. A także, dlaczego Polacy przegrali bitwę pod Legnicą, kto w niej poległ i na czym polegał podstęp zastosowany przez wojska mongolskie. Zgłębili również tajniki posługiwania się łukiem refleksyjnym i arkanem.
Zajęcia poprowadził pan mgr Łukasz Przybyłek, historyk, filozof i prawnik. Pan Łukasz jest nie tylko wspaniałym historykiem i wykładowcą, ale również etykiem, przewodnikiem warszawskim, współpracownikiem Polskiego Radia Dzieciom, nauczycielem a od niedawna też aktorem – amatorem.