Od kinematografu do multikina
Trudno wyobrazić sobie współczesne miasto bez kina, choć jeszcze na początku XX wieku ludzie czuli obawę przed tym nowym wynalazkiem i wstydzili się chodzić na filmowe projekcje.
Kino jest rozrywką stosunkowo młodą. Pierwszy, oficjalny pokaz filmowy zorganizowano w 1895 roku. Bardzo szybko kino zaczęło zyskiwać na popularności. W ciągu XX wieku, pomimo wielu przeciwności, docierało w miejsca trudno dostępne dla środków masowego przekazu, jak chociażby na odległe wyspy, fronty wojenne czy syberyjskie wioski.
Stosunkowo szybko kina zaczęły wyglądać tak, jak znamy je dziś - wielosalowe budynki, w których do seansu można kupić popcorn i inne przekąski, a przed projekcją filmu emitowane są inne materiały.
Warto pamiętać, że filmy pełniły i pełnią nie tylko rolę rozrywkową ale także, na przykład propagandową, jak w okresie II wojny światowej. Na naszych zdalnych zajęciach BADACZE dowiedzieli się gdzie odbywały się pierwsze projekcje filmowe i jak wyglądały pierwsze kina, dlaczego szczególnie narażone były na pożary, w jaki sposób wprowadzono do kin dźwięk. Jakie role pełniły kina w okresie II wojny światowej. Próbowali też znaleźć odpowiedź na pytanie: czy bilet do kina lub plakat filmowy może być źródłem historycznym? I kiedy pierwszy raz w kinie pojawił się popcorn.
Zajęcia poprowadziła pani mgr Agata Łysakowska – Trzoss. Pani Agata z wykształcenia jest historykiem i filmoznawcą, obecnie przygotowuje doktorat poświęcony dobroczynności w XIX wieku. Z taką samą pasją opowiada o historii, jak i o najnowszych kinowych premierach. Lubi czekoladę, reportaże i podróże - szczególnie do Hiszpanii.