„Grzeczność wszystkim się należy, lecz każdemu inna”. Dobre maniery w przedwojennej Polsce

Czym jest savoir vivre?

AR-306139838

Na ostatnich zajęciach Odkrywcy przenieśli się do odrodzonej w 1918 roku Polski, aby poznać czym było dobre wychowanie w tamtych czasach. Nie była to prosta sprawa, bo ówczesna Polska była pełna sprzeczności i różnic. W granicach jednego państwa znalazły się ziemie z trzech zaborów, a każdy z nich charakteryzował się innymi tradycjami i zwyczajami - w końcu było od siebie oddzielone aż 123 lata. Polska była także wielokulturowa i wielonarodowa, co znajdowało odzwierciedlenie w zasadach życia towarzyskiego. Każda nacja zamieszkująca II Rzeczpospolitą miała własne obyczaje i konwenanse, które trzeba było przestrzegać.

pocztowka-osoby-z-wesela-02 auto 1600x800

Uczniowie przejrzeli się podziałom społeczeństwa w latach dwudziestych i trzydziestych, poznaliśmy formy towarzyskie obowiązujące w różnych grupach społecznych i zawodowych oraz zastanawialiśmy się nad problemami wynikającymi z przekraczania barier klas społecznych. Była to bardzo ważna kwestia naszych rozważań, bo każda sfera społeczna miała swoje określone zasady, które wynikały z tradycji, sytuacji majątkowej i wykształcenia. Zmiana sfery, w której człowiek się obracał, wymagała dostosowania się do zasad obowiązujących w nowym środowisku. Trzeba było to robić umiejętnie i z klasą, żeby nie popełniać gaf, ale też nie zasłużyć na miano snoba.

rydel2

W czasie zajęć Odkrywcy zajrzeli do salonów, ziemiańskich dworów, mieszczańskich domów i zakładów pracy, dzięki temu poznali zasady tam panujące.  W czasie zajęć analizowaliśmy także filmy i teksty, dzięki którym Słuchacze mogli poczuć klimat epoki i lepiej zrozumieć, dlaczego przestrzeganie zasad savoir vivre w Polsce międzywojennej nie było prostą sprawą!

O zasadach dobrego wychowania opowiadała nam Ewa Celińska-Spodar - historyk i miłośniczka dawnych czasów. Jest autorką artykułów i publikacji internetowych na temat najnowszych dziejów Polski, szczególnie II wojny światowej. Współpracowała z Instytutem Pamięci Narodowej oraz portalem historycznym Histmag.org Na co dzień pracuje w muzeum. Gdyby mogła podróżować w czasie, chciałaby odwiedzić przedwojenną Warszawę.

Odkrywcy 03.04.19