Marusarz, Konopacka, Wilimowski i inni, czyli przedwojenni idole sportowi.
Jaką rolę odgrywał sport w wolnej Polsce?
Na ostatnich zajęciach Odkrywcy poznawali historię polskiego sportu, który odrodził się wraz z naszą ojczyzną po 123 latach zaborów. 11 listopada 1918 r. odzyskujemy niepodległość, ale nasze zmagania z przedstawicielami z innych krajów nie kończą się. Poza polityką i gospodarką ważnym polem rywalizacji, niezwykle prestiżowym i nośnym propagandowo, jest sport. W tej rywalizacji, podobnie jak w innych dziedzinach życia, musimy gonić stracony w czasie zaborów czas, przede wszystkim pod względem organizacyjnym.
Na szczęście naszym sportowcom nie brakuje umiejętności i zapału do walki, a jako że pieniądze odgrywają w owym czasie w sporcie mniejszą rolę niż dziś, szybko nadrabiamy zaległości. Polscy sportowcy odnoszą sukcesy na arenach międzynarodowych ale stają się też bohaterami powszechnej świadomości, idolami których chętnie się naśladuje. Pierwsi zwycięzcy olimpijscy są wzorem dla młodych, a kolejne pokolenia odnoszą coraz większe sukcesy. Uczniowie dowiedzieli się, że początki polskiego sportu wbrew pozorom nie wiązały się z Warszawą, Krakowem czy Poznaniem, ale ze Lwowem. Właśnie w tym mieście powstaje Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, tu rozegrany zostaje pierwszy mecz piłki nożnej, tu powstają kluby i rozwijają się zawodnicy, którzy będą pierwszymi gwiazdami polskiego sportu. Świetnym przykładem może być tu Wacław Kuchar, wszechstronnie utalentowany zawodnik, lekkoatleta, piłkarz, hokeista, a po zakończeniu kariery prężny działacz sportowy.
Najbardziej znanymi i cenionymi sportowcami byli medaliści olimpijscy. Warte podkreślenia jest, że pierwszy złoty medal dla Polski zdobywa kobieta i to na pierwszych Igrzyskach na których dopuszczono kobiety do konkursu lekkoatletycznego. Halina Konopacka to gwiazda pierwszej jasności i to nie tylko na stadionie. Popularnością nie ustępuje jej inna lekkoatletka i medalistka Olimpijska – Stanisława Walasiewiczówna. Kolejni wielcy – Kusociński, Wilimowski, Marusarz są nie tylko wielkimi sportowcami, ale wspaniale promują Polskę w świecie.
Uczniowie poznali także wiele ciekawostek związanych z życiem sportowców, ich losów wojennych i powojennych. Była to bardzo ciekawa lekcja, która pokazała nam, jak ważną rolę odgrywa sport w życiu każdego narodu.
O zmaganiach na arenach sportowych opowiadał nam Marcin Chodorowski - absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego – mgr historii. Dodatkowo ukończył studia podyplomowe z Pedagogiki Ogólnej w Wyższej Szkole Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi. Od 2001 r. współpracuję z Działem Oświatowym Zamku Królewskiego prowadząc lekcje muzealne i warsztaty fotograficzne. Jestem też licencjonowanym przewodnikiem po Zamku Królewskim. Od 2008 r. współpracuję z Muzeum Powstania Warszawskiego prowadząc lekcje muzealne w ramach Działu Edukacyjnego. Od wielu lat jestem też warszawskim przewodnikiem, jako że stołeczny gród jest jedną z jego pasji. Kolejną jest fotografia, którą zajmuje się zawodowo.