Podziemna Wytwórnia Banknotów - czyli jak Państwo Podziemne drukowało banknoty i dokumenty pod nosem Niemców

Jak Polacy oszukiwali Niemców w czasie okupacji?

xxwiek 1

Czas wojny nie był okresem łatwym dla Polaków. Jednak nie poddawaliśmy się i wszelkimi sposobami walczyliśmy z okupantem. Słuchacze cyklu XX wiek  poznali jeden z najbardziej efektownych i zarazem efektywnych sposobów uprzykrzania życia Niemcom - czyli nielegalną wytwórnię papierów wartościowych.

Podczas zajęć uczniowie poznali różne wzory banknotów będących w obiegu w Generalnym Gubernatorstwie w czasie okupacji niemieckiej. Dowiedzieli się także, że równie ważne, a nawet ważniejsze od pieniędzy były inne druki ścisłego zarachowania - np. kenkarty, kartki żywnościowe. Zastanawialiśmy się kto i po co zajmował się fałszowaniem tych dokumentów. Poznaliśmy, jak działał ruch oporu i czemu to właśnie fałszerstwa był dla okupanta dla dotkliwym środkiem dywersji.

xxwiek 4

Na koniec Uczniowie dwukrotnie wypełnili kenkartę - raz dla fikcyjnej postaci omawianej na zajęciach, następnie zastanawiali się czy ten dokument, zawierający prawdziwe dane, dawał właścicielowi/właścicielce jakiekolwiek bezpieczeństwo, czy wręcz przeciwnie - zawierał informacje, które mogły bardzo łatwo stać się pretekstem do jej uwięzienia i wysłania do obozu koncentracyjnego, jak często się działo w czasie II wojny światowej. Drugą kenkartę wypełniano już jako "fałszywą", czyli zawierającą nieprawdziwe informacje, dające za to większe bezpieczeństwo. Poznaliśmy także historię  Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w czasie Powstania Warszawskiego i dramatyczną walkę, jaką stoczyli o nią Powstańcy.

Zajęcia prowadził dr Stefan Artymowski - historyk, edukator, muzealnik, pracownik instytucji kultury, autor kilkudziesięciu artykułów i książek. Miłośnik historii wojskowości. Prywatnie pasjonat strzelectwa, także z broni z czasów II wojny światowej.

xxwiek 3