Lech, Czech, Rus i Piast? Trudne początki Polski
Początki Polski giną w mrokach dziejów. O pradziejach naszego kraju wspominają liczne legendy i przekazy kronikarzy. Gall Anonim - pierwszy polski kronikarz (choć nie pochodził z naszego kraju). Autor Kroniki Polskiej, którą pisał w XII wieku na zlecenie księcia Bolesława Krzywoustego. Z jego podania znamy opowieść o Piaście - przodku Mieszka. Wincenty Kadłubek - duchowny, kronikarz. Żył na przełomie XII i XIII wieku. W swoim dziele zawarł wiele informacji o legendarnych dziejach Polaków. Opisał między innymi historię smoka Wawelskiego. Dalimil - czeski kronikarz żyjący w XIV wieku. W swoim dziele opisał historię trzech słowiańskich braci - Lecha, Czecha i Rusa.
Ale czy zawsze możemy im zaufać? Podczas zajęć Badacze zapoznali się z kilkoma legendami i spróbowali zrozumieć jak naprawdę powstało państwo Polskie. Przyjrzeli się też kronikarzom - autorom legend, pracując na tekstach źródłowych. Czy kronikarze zawsze pisali prawdę? A może czasem kierowały nimi inne motywy? Na te pytania próbowali znaleźć odpowiedź.
Zajęcia poprowadził pan mgr Antoni Olbrychski – historyk specjalizujący się w epoce średniowiecza. Pasjonat dawnych sztuk walki, broni białej i sportu. Uczestnik i medalista turniejów szermierki historycznej. Współpracuje z Zamkiem Królewskim oraz Towarzystwem Opieki nad Zabytkami w Czersku. Przygodnie choreograf walk na broń białą i kaskader.