A+ A A-

Od namiotu po miasto, rzecz o wczesnych ośrodkach miejskich

Okres wczesnego średniowiecza nad Bałtykiem to czas rozwoju handlu i rzemiosła, budzącego się do życia na nowo po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Jak grzyby po deszczu powstają kolejne nadmorskie ośrodki wytwórczo-handlowe. Na ich lokalizację wybiera się często miejsca położone w pobliżu morza i szlaków handlowych, jednak bezpiecznym położeniu w głębi fiordu lub zatoki, aby chronić je przed najazdami. Początkowo funkcjonują one jedynie sezonowo, a handel odbywa się na łodziach i pod namiotami głównie w okresie wiosenno – letnim, kiedy możliwa jest swobodna żegluga. Główną rolę w ich powstaniu odgrywają przede wszystkim kupcy z Fryzji i Skandynawii.

posz30.11.008a

 

Z czasem kontrolę nad tego rodzaju miejscami przejmują lokalni władcy, którzy czerpią z nich niemałe profity. Korzyści czerpią również kupcy i rzemieślnicy, którzy zaczynają się osiedlać na stałe. Zaczynają powstawać również solidniejsze konstrukcje obronne w postaci bram i wałów, a także różnego rodzaju zapór chroniących wejście do portu. W ten sposób powoli powstają miasta. Na zajęciach Poszukiwacze dowiedzieli się jak powstały pierwsze ośrodki handlowe. Poznali życie mieszkańców ośrodków protomiejskich. Zgłębili tajniki wczesnośredniowiecznego rzemiosła i handlu. A przede wszystkim spróbowali swoich sił w trudnym i niebezpiecznym zawodzie kupca. Poszło wam znakomicie!


Zajęcia poprowadził pan mgr Karol Żołędziowski - archeolog, doktorant Ośrodka Badań nad Antykiem Uniwersytetu Warszawskiego, konserwator zabytków metalowych w Państwowym Muzeum Archeologicznym, rekonstruktor historyczny i rzemieślnik wykonujący rekonstrukcje zabytków z różnych okresów historii. Przygotowuje dysertację poświęconą metalurgii kolorowej na wczesnośredniowiecznej Jaćwieży. Jego zainteresowania badawcze to archeometalurgia i archeologia doświadczalna, życie codzienne oraz dawne i współczesne sztuki walki.

Działania dla Polonii

Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii działa nie tylko w Polsce. Aktywnie współpracujemy ze szkołami polonijnymi na całym świecie.

Co robimy?

SPOTKANIA W SZKOŁACH

W 2016 roku okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski odbyliśmy cykl spotkań w Australii. Odwiedziliśmy Sydney, Wollongong, Melbourne, Canberrę. Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć relację.

chrzest

W 2018 roku prowadziliśmy zajęcia  z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajęcia prowadzliśmy między innymi w Sydney, Melbourne, Brisbane, Wollongong, Mediolanie, Pontenure.

niepodleglosc

LEKCJE ONLINE
Nie zawsze i nie do wszystkich da się dojechać. Dlatego też dobrym rozwiązaniem bywają lekcje online. Jak to działa? Bardzo prosto! Ustalamy temat, datę, łączymy się przez Internet. I już!

lekcja online

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI
Chętnie dzielimy się naszym doświadczeniem prowadząc warsztaty dla nauczycieli. Braliśmy udział w konferencjach i zjazdach nauczycieli w Stanach Zjednoczonych, Australii, prowadzimy spotkania w Polsce.

MATERIAŁY EDUKACYJNE ONLINE
Przygotowaliśmy dwa zestawy materiałów edukacyjnych online.

Pierwszy to Historia dla Polonii - zestaw lekcji online z zakresu historii Polski. Lekcje są bezpłatne, dostępne po zalogowaniu. Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Senatu Rzeczpospolitej Polskiej
http://historiadlapolonii.pl
hdp

Drugim jest Historia: Zobacz - zestaw lekcji elearningowych dotyczących niesamowitych obiektów z polskich muzeów. Z portalu poznacie nie tylko same ekcponaty ale także historię, która się z nimi wiąża. Materiały są bezpłatne http://historiazobacz.pl Projekt został zrealizowany we współpracy z Historia: Poszukaj (http://historiaposzukaj.pl)
Sfinansowano ze środkó MKiDN w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.

historia zobacz www3

 JAK NAWIĄZAĆ WSPÓŁPRACĘ?

Pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


 

 

Milion sposobów jak zginąć w Barbaricum, czyli czy kiedyś żyło się lepiej

pod20191019

Cennych informacji na temat życia w przeszłości dostarczają szczątki ludzkie badane przez antropologów. W ostatnich latach dwie największe kultury archeologiczne: przeworska i wielbarska, zajmujące ziemie polskie w okresie wpływów rzymskich, doczekały się obszernych opracowań dokonanych na podstawie cmentarzysk. Dostarczyły one nie tylko informacji o długości życia ludzi w przeszłości, ale i schorzeniach, przyczynach śmierci czy migracjach ludności. Barbaricum, czyli ziemie leżące w starożytności poza granicami Imperium Rzymskiego nie były bezpiecznym miejscem. Długość życia rzadko przekraczała 40 lat, a dożycie później starości czekało zaledwie nielicznych. Medycyna stała na niskim poziomie i nawet niewielkie skaleczenie mogło skończyć się tragicznym w skutkach zakażeniem.
Nasi słuchacze dowiedzieli się, jak wyglądało życie Wandalów i Gotów. Poznali tajemnice związane ze starożytnym obrządkiem pogrzebowym. Odkryli również jak składano ofiary bogom i czym są mumie bagienne. Spróbowali też swoich sił w historycznym kole fortuny, poznając przy tym jakie niebezpieczeństwa czyhały na naszych przodków i jak starano się przed nimi zabezpieczać.
Zajęcia poprowadził mgr Karol Żołędziowski - archeolog, doktorant Ośrodka Badań nad Antykiem Uniwersytetu Warszawskiego, konserwator zabytków metalowych w Państwowym Muzeum Archeologicznym, rekonstruktor historyczny i rzemieślnik wykonujący rekonstrukcje zabytków z różnych okresów historii. Przygotowuje dysertację poświęconą metalurgii kolorowej na wczesnośredniowiecznej Jaćwieży. Jego zainteresowania badawcze to archeometalurgia i archeologia doświadczalna, życie codzienne oraz dawne i współczesne sztuki walki.

kolo1a

Hunowie, Awarowie, Mongołowie. Nomadzi z Wielkiego Stepu najeżdżają Europę

Wielki Step jest jednym z największych obszarów kulturowo-geograficznych na naszej planecie. Nie dziwi więc, że mimo surowego klimatu od tysiącleci zamieszkują go ludzie. Trudne warunki na stepie nie pozostawiają wielkiego wyboru co do tego co można zjeść i jak można mieszkać. Z tego względu już dawno temu wypracowany został bardzo charakterystyczny i niezmienny styl życia, który prowadziły i dalej prowadzą ludy zamieszkujące tę część globu. Los tych ludów był jednak zawsze zależny od kaprysów przyrody. Wystarczyły tylko drobne zmiany klimatu by rozpoczął się proces, który na zasadzie domina doprowadzał do gigantycznych ruchów ludności.
 Wszyscy widzimy jak wielki wpływ na to, jak wygląda nasze życie ma środowisko i zachodzące w nim zmiany. Na zajęciach dowiedzieli się, na przykładach z obszaru Wielkiego Stepu, jak nawet niewielkie wahnięcia klimatu mogą zainicjować cały tok wypadków prowadzący do wydarzeń o kolosalnym znaczeniu dla historii naszego kontynentu i świata. Poznali sposoby formowania się Ordy i dyskutowali  o dokonaniach Czyngis-Chana.
Zajęcia poprowadził mgr Maciej Marciniak, który jest archeologiem zajmującym się głównie starożytnym Rzymem, choć nie tylko. Badania prowadził w Peru, między innymi w Machu Picchu. Kopał w Kuwejcie, Sudanie, Rosji, Bułgarii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, a przez ostatnie lata regularnie w Gruzji gdzie odkrył łaźnie w rzymskim forcie legionowy. Na co dzień można go spotkać w Muzeum Narodowym w Warszawie, w którym zajmuje się edukacją. Fascynuje go historia i bardzo lubi jej uczyć.

tworcy19.10.2019a

Wał Hadriana. Mur na końcu świata.

obs19.10.2019.4a

Wał Hadriana to niezwykła budowla, która podzieliła Brytanię na dwie części.  Mierzący prawie 120 kilometrów mur Rzymianie wznieśli, żeby oddzielić się od dzikich plemion z północy wyspy.
Tak wielkie przedsięwzięcie nie udałoby się, gdyby nie nadzwyczajne umiejętności organizacyjne i zaawansowany poziom technologiczny. Rzymskie budownictwo budzi podziw nawet współczesnych konstruktorów. Ówcześni inżynierowie wykorzystywali znajomość geometrii i fizyki, a także zapomniane później materiały, takie jak… beton.
Warto też pamiętać, że Wał Hadriana to dziś miejsce licznych wykopalisk. Z zachowanych przedmiotów można z łatwością odtworzyć życie codzienne mieszkańców muru. Można nawet zajrzeć w ich prywatną korespondencję.Obserwatorzy dowiedzieli się jak Cesarstwo Rzymskie broniło swoich granic i w jaki sposób bez nowoczesnej technologii wznoszono gigantyczne budowle. Próbowali też znaleźć odpowiedź na pytanie: Skąd Rzymianie brali materiały na budowę tak ogromnego wału? Wspólnie wybudowali również wał Hadriana w miniaturze i poszło im znakomicie !!!
Na granicę Cesarstwa Rzymskiego zabrał nas mgr Antoni Olbrychski – historyk specjalizujący się w epoce średniowiecza. Pasjonat dawnych sztuk walki, broni białej i sportu. Uczestnik i medalista turniejów szermierki historycznej. Współpracuje z Zamkiem Królewskim oraz Towarzystwem Opieki nad Zabytkami w Czersku. Przygodnie choreograf walk na broń białą i kaskader.

mur

Wał Hadriana - widok współczesny

Więcej artykułów…

 1. Piramidy, czyli wyprawa w zaświaty
 2. Halsztackie elity
 3. Zagadka sprzed 13 tysięcy lat, czyli o najnowszych odkryciach w Ćmielowie
 4. Kraina mamutów - wyprawa

Co się u nas działo

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
..__