A+ A A-

Nabór wykładowców

Warszawa, 1.06.2019


OGŁOSZENIE O NABORZE WSPÓŁPRACOWNIKÓW

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii w partnerstwie z Uniwersytetem Warszawskim, Fundacją Instytut Nauk o Polityce oraz Domem Kultury „Praga”
realizuje projekt „Uniwersytet Warszawski dla Juniorów i Seniorów” (nr POWR.03.01.00-00-T126/18) finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu na Trzecią Misję Uczelni (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój).

W ramach projektu w latach 2019/2020, 2020/2021 oraz 2021/2022 będziemy prowadzić następujące kursy dla młodzieży:
•    Olimpiada na medal! (zawsze w I semestrze roku szkolnego)
- powtórzenie materiału do Olimpiady Historycznej
- powtórzenie materiału do Olimpiady z Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym oraz Olimpiady Wiedzy O Bezpieczeństwie i Obronności

•    Matura bez stresu! (zawsze w II semestrze roku szkolnego)
- powtórzenie materiału do matury z historii (poziom rozszerzony)
- powtórzenie materiału do matury z wiedzy o społeczeństwie (poziom rozszerzony)
W celu realizacji projektu poszukujemy nauczycieli, historyków oraz politologów, z doświadczeniem w prowadzeniu zajęć dotyczących powyższej tematyki dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Zakres prac:
1.    Opracowanie programu kursu obejmującego 60 godzin zajęć podzielonych na 10 spotkań.
2.    Poprowadzenie kursu w wymiarze: 2 x 60 godzin (grupa sobotnia i niedzielna) przez trzy kolejne lata szkolne: 2019/2020, 2020/2021, 2021/2022 – w sumie 360 godzin zajęć.

Oczekiwania wobec wykładowcy:
1.    Wykształcenie kierunkowe
2.    Przygotowanie pedagogiczne
3.    Znajomość wymagań maturalnych (poziom rozszerzony) / wymagań konkursowych – dot. Olimpiady Historycznej /Olimpiady z Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym oraz Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności
4.    Doświadczenie w pracy edukacyjnej z młodzieżą

CV oraz list motywacyjny prosimy przysyłać do 15. lipca 2019 na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

logosy poziom

Rzymianie i Grecy patronat

DUCHowy patronat 1

DUCH z dumą obejmuje patronat nad kolejnymi książkami historycznymi dla najmłodszych.
Tym razem zapraszamy Was do poznania historii starożytnych Greków i Rzymian.
Dzięki wydawnictwu Papilon poznacie dzieje najwybitniejszych przedstawicieli Kapitolu i Olimpu.

Wyruszcie razem z DUCHem w podróż wprost do starożytnego Rzymu i Grecji, gdzie czekają na już na Was antyczni bohaterowie! 

Ja, CEZAR, i ekipa z Kapitolu

6579e9211205af43f99b57769c9f7e68ebaea4b9

Uwaga, nadchodzą Rzymianie! I ich historia opowiedziana całkiem inaczej.

Starożytni Rzymianie są oburzeni na współczesnych ludzi i ich nudne półkłamstwa na temat rzymskich lat świetności. Nareszcie Romulus, Cezar i Kleopatra oraz ich przyjaciele dochodzą do głosu i mogą opowiedzieć całą prawdę o sobie samych. Z tej książki dowiesz się między innymi: dlaczego Romulus zawsze jest taki wściekły? Jak to się stało, że kilka hałaśliwych gęsi uratowało Kapitol? Jakim cudem Kleopatra dobrowolnie pozwoliła owinąć się w zakurzony dywan? I dlaczego dwóch najlepszych przyjaciół musiało stanąć przeciwko sobie w walce gladiatorów? Cezar & spółka na żywo i bez ogródek opowiadają o swoich przygodach. Oryginalne, zabawne, ułatwiające zapamiętywanie przedstawienie historii starożytnego Rzymu.

Dodatkowo ekstraquiz. W świetnym tłumaczeniu Emilii Skowrońskiej.

Autorem jest Frank Schwieger – historyk specjalizujący się w historii antycznej. Pracuje w szkole jako nauczyciel historii.

Gdzie kupić książkę? Sprawdźcie na stronie wydawnictwa: zapraszamy!

Ja, ZEUS, i ekipa z Olimpu

ced11d15484e6f69f8871ba7d78d1b5a002e7e37

Księga o przyjaźni greckich bogów i bohaterów. Już dość tego, na miłość boską!

Od niemal 3000 lat ludzie opowiadają sobie Bóg wie jakie historie o greckich bogach i herosach. Najwyższy czas, aby prawda ujrzała światło dzienne.
Od A jak „Achilles” do Z jak „Zeus”: najsłynniejsze podania greckiej mitologii – opowiedziane bez ogródek przez samych bogów i bohaterów! Dlaczego wielki bohater Achilles biega w damskich ciuchach, a Apollo tak namiętnie przytula drzewa? Co królowa piękności Afrodyta i złote jabłko mają wspólnego z koniem trojańskim? Dlaczego Ariadna nazywana jest „beksą z Naksos”? I jaką w tym wszystkim rolę gra Zeus? Oto opowieści z pierwszej ręki, opowiedziane słowami samych bohaterów tej książki. Dwadzieścia cztery opowieści z życia największych greckich bogów, bogiń, herosów i heroin. Każda z historii poprzedzona jest żartobliwą i wnikliwą ankietą o bohaterze, jego pochodzeniu, cechach charakteru, rodzinie, sympatiach, antypatiach oraz ulubionych zajęciach.

Oryginalne, zabawne, wierne klasycznym podaniom, a przy tym ułatwiające zapamiętywanie przedstawienie mitologii greckiej. W świetnym tłumaczeniu Emilii Skowrońskiej.

Autorem książki jest Frank Schwieger – historyk specjalizujący się w historii antycznej. Pracuje jako nauczyciel historii z dziećmi.

 Gdzie kupić książkę? Sprawdźcie na stronie wydawnictwa: zapraszamy!

DUCH poleca do czytania!

Wydawcą książek jest:

Papilon-Logo.eps-01

 

 

Od Sykariuszy po Państwo Islamskie, czyli skąd wziął się terroryzm?

Czym jest terroryzm?

sXjktkqTURBXy9lOGRmZGI1MTA1YWVhMjc2ZGYyNWNkNGYyZTczNDc2NC5qcGVnkpUDABHNAyDNAcKTBc0DFM0BvA

Terroryzm to użycie przemocy przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów.

Terroryzm to w świetle wydarzeń ostatnich lat zagadnienie nad wyraz aktualne. 11 września 2001 r. rozpoczął epokę, w której zjawisko to kojarzone jest z radykalnymi odłamami islamu. Nie zawsze jednak tak było. Już w starożytności zamachami terrorystycznymi zasłynęli Sykariusze – radykalny odłam Zelotów, którzy na terenie Palestyny mordowali wysoko postawionych urzędników rzymskich. Doskonałym przykładem średniowiecznego terroryzmu mogą być członkowie sekty Nizarytów, określani przez europejskich krzyżowców asasynami. Byli oni uwikłani w walki z Europejczykami, lecz również angażowali się w walki wewnętrzne ze swoimi religijnymi przeciwnikami - sunnitami. Prawdziwy rozkwit organizacji terrorystycznych obserwujemy jednak od XIX w. w związku z rozwojem ruchów narodowo-separatystycznych.

Podczas zajęć uczniowie poznali ten trudny temat podczas swoich ostatnich zajęć. 

Zamach-na-WTC-2-777x437

Zajęcia prowadził mgr Karol Żołędziowski - archeolog, doktorant Ośrodka Badań nad Antykiem Uniwersytetu Warszawskiego, konserwator zabytków metalowych w Państwowym Muzeum Archeologicznym, rekonstruktor historyczny i rzemieślnik wykonujący rekonstrukcje zabytków z różnych okresów historii. Jego zainteresowania badawcze to archeometalurgia i archeologia doświadczalna, życie codzienne oraz dawne i współczesne sztuki walki.

 

 

 

Więcej artykułów…

 1. XX wiek 27.04.2019
 2. Regulamin konkursu "Kosmos"
 3. Wesprzyj nasze działania
 4. Zdradzeni przez sąsiadów

Co się u nas działo

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
..__