Śladami lekarza Awicenny i jego podręcznika medycyny
Kim był najsłynniejszy lekarz średniowiecza?
Badacze podczas ostatnich zajęć poznali inspirującą postać wszechstronnego Awicenny - średniowiecznego prekursora medycyny, którego dzieła wywarły ogromny wpływ na rozwój tej dziedziny nauki. Awicenna urodził się prawdopodobnie na terenie dzisiejszego Uzbekistanu, za czasów rządzącej tam perskiej dynastii Samanidów. Był synem urzędnika i od najmłodszych lat wykazywał się niesamowitą inteligencją i doskonałą pamięcią. Z zapałem studiował dzieła starożytnych lekarzy, w tym prace Hipokratesa (460-370 p.n.e.) i Galena (130-200 r.n.e), którzy najbardziej wpłynęli na słynnego medyka.
W czasie zajęć Badacze zapoznali się z dziełem życia Awicenny, czyli "Kanonem medycyny", stanowiącym przez wieki podręcznik dla lekarzy. Był on podzielony na pięć części i każda z nich dotyczyła najważniejszych aspektów medycyny, które były znane w tamtych czasach. Warto dodać, że dzieła tego używano na uniwersytetach jeszcze w XIX wieku! Uczniowie dowiedzieli się także tego, jak dawniej leczono ludzi, co ludzie w średniowieczu wiedzieli o budowie ciała człowieka i jak wyglądały rysunki anatomiczne z tamtych czasów. Poznaliśmy też, jakich leków używano do zwalczania dokuczliwych dolegliwości i chorób oraz studiowaliśmy dawne manuskrypty, które są nieprzebraną studnią wiedzy dla współczesnych historyków.
Na koniec zajęć także Badacze wcielili się w starożytnych myślicieli, tworząc projekt własnej strony rękopisu medycznego. Tematem tego medycznego dzieła naszych uczniów mogło być przeziębienie, migrena lub próchnica. Jak każdy prawdziwy manuskrypt medyczny, nasze prace zawierały: opis symptomów, opis zapobiegania i sprawdzone środki lecznicze. Na dole strony umieszczaliśmy kolofon – ozdobną informację kto, kiedy i gdzie wykonał rękopis. Teraz uniwersytety medyczne stoją przed nami otworem! :)
W sprawy medycyny sprzed stuleci wprowadziła nas mgr Marta Minakowska-Kostrzewa - ukończyła arabistykę na Uniwersytecie Warszawskim – to znaczy, że uczyła się przez 5 lat języka arabskiego, historii krajów arabskich, a także poznawała kulturę arabską. Dziś pracuje w ambasadzie kraju arabskiego, a w wolnych chwilach lubi przygotowywać i prowadzić zajęcia dla dzieci, dorosłych i seniorów – oczywiście związane z arabistyką!