Bronisław Malinowski - badacz Antypodów

Czym zajmuje się Antropolog?

Czym zajmuje się antropologia? W ogólnym znaczeniu zajmuje się ona człowiekiem, a Polacy mają w niej nie lada osiągnięcia. Jednym ze światowej sławy antropologów był Bronisław Malinowski. Był on synem znanego lingwisty zajmującego się dialektami polskimi nie miał łatwego dzieciństwa. Z powodu słabego zdrowia jego edukacja przebiegała w domu pod czujnym okiem matki. Nie przeszkodziło to jednak Bronisławowi Malinowskiemu zdać matury z wyróżnieniem a następnie rozpocząć studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim by późnej przenieść się do Lipska i Londynu, z którym to miastem przez większość swojego życia będzie związany. Co może dziwne, z początku interesował się matematyka i filozofią i to właśnie z tych dziedzin osiągał stopnie naukowe. Jednak już we wczesnym dzieciństwie, w czasie pobytu na Wyspach Kanaryjskich, widać było, że małego Bronka fascynują inne kultury – ich odmienność i złożoność.

Wmalinowski trobriand isles 1918

Jego życie odmieniła jedna książka – „Złota gałąź” Jamesa Frazera, po lekturze, której zdecydował poświęcić się antropologii. Pierwszą wielka podróż na antypody, Bronisław odbył ze swoim serdecznym przyjacielem z lat dziecinnych, znanym artystą – Witkacym. Niestety przyjaciele poróżnili się w czasie tej wyprawy. Witkacy wrócił do Europy w chwili, gdy dowiedział się o wybuchu I Wojny Światowej. Chciał walczyć o wolną Polskę. Bronisław zdecydował się poświęcić dla nauki. Pozostając na wyspach Pacyfiku postanawia wprowadzić w życie swoje pomysły na pracę terenową. Uczy się języka tubylców by móc w pełni wniknąć w ich kulturę. Przebywa z nimi dzień i noc by móc stać się jednym z członków plemienia i poznać wszystkie elementy jego życia. Stale notuje. Dzięki temu oddaniu i pracowitości powstają dzieła, które na zawsze odmienią oblicze dziedziny nauki o człowieku.

Podróżnicy podczas zajęć mogli poznać nie tylko biografię Bronisława Malinowskiego. Dzięki temu wykładowi, będą wiedzieli, czym jest antropologia, co zawdzięczamy tego typu badaniom, a nawet poznają teorię funkcjonalizmu.

W świat antropologii wprowadził nas mgr Maciej Marciniak - archeolog, uczestnik wielu misji m.in. w Peru, Sudanie, Kuwejcie, Gruzji i Rosji. Doktorant na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Edukator z wieloletnim doświadczeniem. Autor licznych wykładów i artykułów popularyzujących archeologię, historię i historię sztuki. Od 2004 roku związany z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Bronislawmalinowski