Prawdziwy Indiana Jones – Lawrence z Arabii

Największy awanturnik Bliskiego Wschodu?

Podróżnicy lowrence 1

Zapomnijcie o Indianie Jonesie! Podróżnicy na ostatnich zajęciach poznali prawdziwego łowcę przygód: Thomasa Edwarda Lawrence’a, zwanego Lawrencem z Arabii.  Jego działalność przypadła na burzliwy czas wydarzeń rozgrywających się na Bliskim Wschodzie na początku XX wieku. Wtedy to upadało jedno z największych imperiów w historii, czyli Imperium Osmańskie, a na jego gruzach Europejczycy próbowali zbudować nowy ład. Największe możliwości działania w tym rejonie miały Anglia i Francja i to właśnie z tego pierwszego kraju pochodził bohater naszej opowieści.

Podczas zajęć Słuchacze przekonali się o tym, jakim niebezpiecznym, a jednocześnie fascynującym miejscem, był dla Europejczyków Bliski Wschód na początku zeszłego stulecia i po co ryzykowali oni wyprawy na te terytoria (np. wykopaliska archeologiczne). Poznaliśmy wszechstronności samego Lawrence’a i licznych dziedzinach, w których się udzielał (dyplomacja, wywiad brytyjski, armia, ale z drugiej strony także archeologia czy tłumaczenia literatury arabskiej na język angielski).

Podróżnicy lowrence 2

Podczas zajęć przeprowadziliśmy także grę szpiegowską, w której wcielaliśmy się w agenta angielskiego, który musi przekazać tajny meldunek. To była prawdziwa misja, dzięki której nie tylko dobrze się bawiliśmy, ale także dokładnie poznaliśmy geografię Bliskiego Wschodu.

W tajnki tajnych misji wprowadziła nas Marta Minakowska-Kostrzewa - ukończyła arabistykę na Uniwersytecie Warszawskim – to znaczy, że uczyła się przez 5 lat języka arabskiego, historii krajów arabskich, a także poznawała kulturę arabską. Dziś pracuje w ambasadzie kraju arabskiego, a w wolnych chwilach lubi przygotowywać i prowadzić zajęcia dla dzieci, dorosłych i seniorów – oczywiście związane z arabistyką!

Podróżnicy 3