Geografia wychowania

Jak wygląda wychowanie dzieci w różnych częściach świata

pexels-photo-1815257

Celem ostatnich zajęć Podróżników było ukazanie odmienności praktyk wychowawczych w różnych krajach, ich znaczenia adaptacyjnego do lokalnych warunków i kulturowego kontekstu. Podczas wykładu zostały pokazane różne ciekawe praktyki wychowawcze na przykładach wybranych krajów: europejskich, skandynawskich, azjatyckich, latynoskich, afrykańskich. Uczniowie poznali wiele specyficznych uwarunkowań, w jakich wychowują się ich rówieśnicy. Szukaliśmy też odpowiedzi na pytanie, skąd się biorą te różnice w wychowywaniu dzieci. Braliśmy pod uwagę różne czynniki, z których mogą wywodzić się te różnice: z tradycji, wartości rodzicielskich, warunków ekonomicznych, demograficznych, kulturowych, klimatycznych. Na koniec dyskutowaliśmy, które z przedstawionych praktyk wychowawczych podobają się Uczniom, a które nie i co chcielibyśmy zastosować u nas?

pexels-photo-764681

Zajęcia prowadziła Grażyna Gurnik - pedagog i podróżniczka, absolwentka UW, dr nauk humanistycznych; specjalistka od wychowania, wieloletni pracownik naukowy IBE i wykładowca na pedagogice SGGW. Spędziła 10 lat w Kolumbii i Argentynie. Hobby to kultury prekolumbijskie. Obecnie pisze książki (autorka: ”Kolumbijskiego El Dorado” i „Szkoły Szans”) i podróżuje. Co roku z mężem i plecakiem wyrusza w świat. Ostatnio podziwiali żółwie - giganty na Wyspach Galapagos. Babcia Kamila – podróżnika, Waszego rówieśnika.