Uratowane z końca świata. O odzyskiwaniu dzieł sztuki po II wojnie światowej

Jak przebiegała nazistowska grabież dzieł sztuki?

twórcy 07.04.19

Począwszy od pierwszego dnia wojny naziści w sposób planowy prowadzili rabunek dzieł sztuki. Dotyczyło to zwłaszcza terenów wschodnich, w tym Generalnego Gubernatorstwa, ale nie ominęło także państw Europy Zachodniej. Historię tego procederu poznali na ostatnich zajęciach Twórcy, którzy mogli prześledzić zarówno doskonale zorganizowaną akcję grabieży, jak i proces odzyskiwania skradzionych dzieł.

cS-ktkqTURBXy85YThhMTJiODg4OTQ1MTc1MTVmMjgxN2JhYzM2YzNjNi5qcGVnkZUCzQOYAMLD

W momencie zakończenia działań wojennych rozpoczęła się wyjątkowa walka profesorów, artystów i służb specjalnych państw alianckich o odnalezienie i ocalenie zrabowanych dzieł sztuki. Większość z nich udało się szczęśliwie odnaleźć lub wydobyć z kryjówek, w których zostały schowane w obawie, aby nie padły łupem hitlerowskiego najeźdźcy. Niektóre z nich – jak choćby obraz Canalleta Stanisław August ogląda Zamek Królewski po pożarze 1765 roku - nigdy nie się nie odnalazły, a jego poszukiwania trwają cały czas. Podczas wykładu Uczniowie poznali historię powrotu do Polski arrasów królewskich, które wróciły do kraju dopiero w latach 60-tych. Wyjątkową postacią, której poświęciliśmy dużo czasu był Stanisław Lorentz – w czasie wojny dyrektor Muzeum Narodowego. Gdyby nie jego upór, poświęcenie oraz profesjonalizm zawodowy straty materialne polskiej kultury, spowodowane II wojną światową, byłyby znacznie większe.

ii-wojna-swiatowa

Historie, które poznali Twórcy na omawianym wykładzie, często przebiegały jak w najlepszych filmach kryminalnych. Poszukiwania skradzionych obrazów i rzeźb stały się gotowym scenariuszem dla wielu książek i filmów opowiadających o próbach przywrócenia zaginionych dzieł ich prawowitym właścicielom.

042e88d1976a76831c501961e7af.1000

Zajęcia prowadził mgr Łukasz Przybyłek - magister historii, filozofii i prawa, nauczyciel i edukator, varsianista, wieloletni współpracownik Polskiego Radia Dzieciom i wykładowca Ducha. Uczestnik kursów dramy i warsztatów teatralnych

twórcy 07.04.19 2