Jaćwingowie - wojownicy z północy
Wieki XII i XIII to czas, gdy Polska była rozbita na dzielnice. Książęta z dynastii Piastów walczyli o władzę, lecz musieli także zmagać się z zagrożeniami zewnętrznymi. Jednym z nich byli wojownicy z terenu dzisiejszych Mazur - Jaćwingowie.
Jaćwingowie to lud bałtyjski, zaliczany przez większość historyków i archeologów do plemion pruskich. To przez ich najazdy książę Konrad Mazowiecki musiał sprowadzić do Polski Krzyżaków, aby poradzić sobie z zagrożeniem. Jaćwingowie to dalecy krewni Słowian, stąd ich kultura i wierzenia pod wieloma względami mogą wydawać się podobne. Ok. XII-XIII w. Prusowie, do których również zalicza się Jaćwingów, rozpoczęli epokę wielkich najazdów, obierając za cel tereny Polski, Rusi i powstającego państwa krzyżackiego.
Jaćwingowie byli mistrzami kamuflażu i ukrywania się wśród lasów i bagien. To w dużej mierze dzięki temu udało im się długo opierać najazdom rycerzy z całej Europy i przez całe stulecie być jednym z ostatnich pogańskich ludów w mocno schrystianizowanym już świecie.
Na zajęciach, nasi słuchacze poznali Mazury sprzed 1000 lat. Dowiedzieli się jakie ślady zostały po dawnych mieszkańcach Mazur i gdzie można dziś zaobserwować pozostałości ich dawnej potęgi. Odkryli kogo nazywano Tarczą Mazowsza i dlaczego. Poznali również tajniki średniowiecznej taktyki wojennej z wykorzystaniem bagien, lasów, lodu i rzek. Próbowali też swoich sił w budowie bezpiecznego schronienia, do którego nie dadzą rady się dostać nawet Krzyżacy!
W świat Jaćwingów wprowadziła nas pani mgr Monika Radzikowska – archeolog w terenie, edukator na Zamku Królewskim w Warszawie. Pisze bajki oraz teksty podróżnicze, w wakacje pakuje plecak i rusza albo na wykopaliska albo szukać miejsc, w których jeszcze nie była. Kolekcjonuje wszelkie opowieści, baśnie, legendy i mity.