Al-Andalus. Gdy Arabowie rządzili w Hiszpanii

W Polsce władzę przejmuje plemię Piastów, a wkrótce ich kraj przyjmuje chrześcijaństwo. Tworzą się zręby polskiej państwowości. Polska wchodzi w sojusze z państwami ościennymi. Bolesław Chrobry zostaje pierwszym polskim królem. W Hiszpanii władzę sprawują Wizygoci, którzy przyjmując chrześcijaństwo, prześladują ludność żydowską. To ułatwia bardziej tolerancyjnym wobec nich muzułmanom zdobyć wkrótce ich poparcie. Na terenie dzisiejszej Francji rządzą Frankowie. Dotychczasowe potęgi, tj. Rzym oraz Persja są poważnie osłabione. Na Bliskim Wschodzie dynastię Omajjadów obala dynastia Abbasydów, która wkrótce przenosi stolicę z Damaszku do Bagdadu. Pewien Omajjada, któremu udaje się uniknąć śmierci zbiega do południowej Hiszpanii, gdzie wkrótce tworzy własny, niezależny emirat… Na ostatnich zajęciach BADACZE poznali historię i pochodzenie Gibraltaru. Próbowali też odpowiedzieć na pytanie dlaczego muzułmanie chcieli podbić Europę. Okrywali też tajemnice ówczesnej architektury poznając między innymi motyw arabeski.
Zajęcia poprowadziła pani mgr Marta Minakowska - Kostrzewa. Pani Marta ukończyła arabistykę na Uniwersytecie Warszawskim – to znaczy, że uczyła się przez 5 lat języka arabskiego, historii krajów arabskich, a także poznawała kulturę arabską. Dziś pracuje w ambasadzie kraju arabskiego, a w wolnych chwilach lubi przygotowywać i prowadzić zajęcia dla dzieci, dorosłych, oczywiście związane z arabistyką!

bad 25.01.2020b2