A+ A A-

Co wiesz na temat Indian?

Skąd się wzięła nazwa "Indianie"?

Obserwatorzy 27.04

Ludy obu Ameryk zawdzięczają tę nazwę Krzysztofowi Kolumbowi, który odkrywając nowe kontynenty, był przekonany, że dopłynął do Indii. Obserwatorzy na ostatnich zajęciach dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat Indian i to z pierwszej ręki, bo zajęcia prowadziły Szary Wilk, który jest "indiańskim ambasadorem" w naszym kraju.

Obserwatorzy 27.04 2

Ciekawostek na temat tubylczych ludów Ameryki jest mnóstwo, na pewno wynika to w dużej mierze z tego, że samą Amerykę Północną zamieszkiwało około 500 różnych narodów indiańskich. Różniły się one od siebie w różnym stopniu wierzeniami, ubiorem, organizacją społeczna, czy sposobem wojowania. Część z nich zniknęło w mrokach historii, ale niektóre plemiona zostawiły wyraźny ślad w dziejach. Każdy z nas słyszał przecież o Apaczach, Irokezach, Siuksach i Komanczach. 

Obserwatorzy 27.04 3

Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, że namiocie przenośnym „tipi” mieszkali Indianie Wielkich Prerii (np. Lakota, Czarne Stopy, Czejenowie) zaś w na stałe zbudowanym „wigwamie” mieszkali Indianie Leśni (np. Huroni, Irokezi). Dowiedzieliśmy się też, że wojny między plemionami prerii, często były bezkrwawe i polegały na tak zwanym „zaliczaniu dotknięć”. Z tego stylu walki narodziła się tradycja noszenia pióropusza, kojarzonego ze wszystkimi Indianami, a który był obecny tylko w plemionach z Wielkich Równin. To "pierzaste nakrycie głowy" było nie tylko ozdobą, ale symbolizowało osiągnięcia danego wojownika, np. ilość pokonanych wrogów. 

Obserwatorzy poznali, jak Indianie żyli na co dzień. Co jedli, jak polowali, jak wyglądały ich ubrania i jak je robili. Podczas zajęć Szary Wilk pokazywał nam wiele oryginalnych eksponatów pochodzących z Ameryki. Uczniowie mogli również zobaczyć, jak wygląda prawdziwy strój indiański, który zrobił na nich ogromne wrażenie! 

Obserwatorzy 27.04 4

Naszym indiańskim przewodnikiem był mgr Jacek Piętka - Indianie nazywają go Szarym Wilkiem. Pan Jacek jest „Indiańskim Ambasadorem” w Polsce. W całym kraju prowadzi prelekcje poświęcone kulturze Indian. Spotkanie w indiańskim klimacie to nie tylko poznawanie innych narodów, ale również – poprzez zabawę – nauka o własnej kulturze i historii. Uczestnicy spotkania otrzymują wiedzę, popartą wieloletnią nauką, ponad 20 letnim uczestnictwem pana Jacka w Polskim Ruchu Przyjaciół Indian oraz licznymi kontaktami z rdzennymi Amerykanami.

Co się u nas działo

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
..__