Ostatni król, przyszły Noblista i wyjątkowa pieśniarka: Egipt po II wojnie światowej

Jak wyglądało życie nad Nilem?

odkrywcy 27.04.19

Czy wiecie, że jeszcze nie tak dawno Egipt był królestwem? Niedługo po II wojnie światowej stał się jednak republiką, a na jego czele stanął człowiek, który stał się bohaterem dla wielu Arabów na całym świecie. To w Egipcie powojennym rozkwitała także kariera Umm Kulthum, wybitnej egipskiej pieśniarki, która gromadziła tłumy przy radiowych odbiornikach. W kairskiej kawiarni przesiadywał zaś i przyglądał się płynącemu wokół życiu Nadżib Mahfuz – jedyny laureat Literackiej Nagrody Nobla wśród arabskich pisarzy. Do takiego właśnie Egiptu przenieśliśmy się na naszych zajęciach.

nasser in mansoura 1960-1

Na ostatnim wykładzie Odkrywcy zapoznali się z inną twarzą Egiptu niż ta, którą kojarzą z masowych środków przekazu lub własnych pobytów wakacyjnych. Nasi Uczniowie przenieśli się do Egiptu po II wojnie światowej – królestwa, które choć mogło poszczycić się piękną, czystą stolicą, wstrząsane było społecznymi niepokojami. Słuchacze poznali sylwetkę Faruka, króla Egiptu, który rozpoczął panowanie przy dużym poparciu ludu, a którego rozwiązłość i skłonności do luksusu skazały ostatecznie na konieczność oddania tronu. Podczas zajęć przekonaliśmy się, że tak zwana Arabska Wiosna nie była jedyną rewolucją w Egipcie i że w roku 1952 Egipt stał się republiką na skutek buntu Wolnych Oficerów. Badacze poznali też sylwetkę Gamala Abdel Nasera, ówczesnego prezydenta Egiptu a dla wielu Arabów także ich wspólnego wielkiego bohatera. Zagłębliśmy się również w życie kulturalne ówczesnego Egiptu i dowiedzą się o dwóch wybitnych jego reprezentantach: pieśniarce Umm Kulthum i pisarzu Nadżibie Mahfuzie, laureacie Literackiej Nagrody Nobla. Te dwie postaci poznają przez pryzmat ich twórczości: piosenek oraz fragmentów literatury.

8389e841-f62e-44db-82c6-a99d00100d76 f1400x900

O Egipcie opowiadała nam mgr Marta Minakowska-Kostrzewa ukończyła arabistykę na Uniwersytecie Warszawskim – to znaczy, że uczyła się przez 5 lat języka arabskiego, historii krajów arabskich, a także poznawała kulturę arabską. Dziś pracuje w ambasadzie kraju arabskiego, a w wolnych chwilach lubi przygotowywać i prowadzić zajęcia dla dzieci, dorosłych, oczywiście związane z arabistyką!