Ostatni król, przyszły Noblista i wyjątkowa pieśniarka: Egipt po II wojnie światowej
Jak wyglądało życie nad Nilem?
Czy wiecie, że jeszcze nie tak dawno Egipt był królestwem? Niedługo po II wojnie światowej stał się jednak republiką, a na jego czele stanął człowiek, który stał się bohaterem dla wielu Arabów na całym świecie. To w Egipcie powojennym rozkwitała także kariera Umm Kulthum, wybitnej egipskiej pieśniarki, która gromadziła tłumy przy radiowych odbiornikach. W kairskiej kawiarni przesiadywał zaś i przyglądał się płynącemu wokół życiu Nadżib Mahfuz – jedyny laureat Literackiej Nagrody Nobla wśród arabskich pisarzy. Do takiego właśnie Egiptu przenieśliśmy się na naszych zajęciach.
Na ostatnim wykładzie Odkrywcy zapoznali się z inną twarzą Egiptu niż ta, którą kojarzą z masowych środków przekazu lub własnych pobytów wakacyjnych. Nasi Uczniowie przenieśli się do Egiptu po II wojnie światowej – królestwa, które choć mogło poszczycić się piękną, czystą stolicą, wstrząsane było społecznymi niepokojami. Słuchacze poznali sylwetkę Faruka, króla Egiptu, który rozpoczął panowanie przy dużym poparciu ludu, a którego rozwiązłość i skłonności do luksusu skazały ostatecznie na konieczność oddania tronu. Podczas zajęć przekonaliśmy się, że tak zwana Arabska Wiosna nie była jedyną rewolucją w Egipcie i że w roku 1952 Egipt stał się republiką na skutek buntu Wolnych Oficerów. Badacze poznali też sylwetkę Gamala Abdel Nasera, ówczesnego prezydenta Egiptu a dla wielu Arabów także ich wspólnego wielkiego bohatera. Zagłębliśmy się również w życie kulturalne ówczesnego Egiptu i dowiedzą się o dwóch wybitnych jego reprezentantach: pieśniarce Umm Kulthum i pisarzu Nadżibie Mahfuzie, laureacie Literackiej Nagrody Nobla. Te dwie postaci poznają przez pryzmat ich twórczości: piosenek oraz fragmentów literatury.
O Egipcie opowiadała nam mgr Marta Minakowska-Kostrzewa ukończyła arabistykę na Uniwersytecie Warszawskim – to znaczy, że uczyła się przez 5 lat języka arabskiego, historii krajów arabskich, a także poznawała kulturę arabską. Dziś pracuje w ambasadzie kraju arabskiego, a w wolnych chwilach lubi przygotowywać i prowadzić zajęcia dla dzieci, dorosłych, oczywiście związane z arabistyką!