Średniowiecze – „jasne wieki”? Wielcy myśliciele i niezwykłe wynalazki
Jakie naprawdę było średniowiecze?
Badacze przekonali się, że wbrew obiegowej opinii, ludzie średniowiecza odznaczali się sporą pomysłowością. Starożytne czy dalekowschodnie wynalazki usprawniali i przerabiali na własną modłę. Ale to nie wszystko. W klasztorach oraz na uniwersytetach kwitły idee, filozofia, prawo. Wiele rozwiązań stosowanych do dziś ma swoje korzenie właśnie w wiekach średnich. Podczas zajęć słuchacze przyjrzeli się niektórym rozwiązaniom technicznym, które powstały właśnie w średniowieczu. Byliśmy zaskoczeni, że aż tak wiele ważnych wynalazków powstało właśnie w wiekach średnich.
Na pierwszy ogień poszły pomysłowe machiny oblężnicze, wprawiane w ruch przy użyciu rozmaitych sił i zdolne do równania zamków z ziemią. Do zilustrowania funkcjonowania jednej z maszyn posłużył niewielki model trebuszu! Który działa zupełnie jak prawdziwy. Następnie rozmawialiśmy o kilku wynalazkach pozornie mniej spektakularnych, ale mających znacznie większy wpływ na życie codzienne ówczesnych ludzi.
Jednym z nich był piec hypokaustyczny, który był naszym odpowiednikiem centralnego ogrzewania. Na koniec poznaliśmy średniowieczne idee. Badacze poznali największych myślicieli średniowiecznej Europy, a także odkryli, że stanowili oni nieprzerwany ciąg myśli, wywodzący się jeszcze z antyku. Od tych zajęć wiemy także, że to właśnie w średniowieczu powstawały pierwsze uniwersytety.
W świat odkryć średniowieczne nauki zabrał nas Antoni Olbrychski – historyk, specjalizujący się w epoce średniowiecza. Pasjonat dawnych sztuk walki, broni białej i sportu. Uczestnik i medalista turniejów szermierki historycznej. Współpracuje z Zamkiem Królewskim, Towarzystwem Opieki nad Zabytkami w Czersku i Dziecięcym Uniwersytetem Ciekawej Historii.