Ja kolekcjoner. Rzecz o kolekcjonowaniu i kolekcjach

obs25.04

Badania dowodzą, że 70% dzieci w wieku sześciu lat aprobuje posiadanie kolekcji. Wśród dzieci powyżej dziesiątego roku życia ten odsetek maleje do 23%.  Warto więc zacząć kolekcjonować najwcześniej. Zaczynamy kolekcjonować czasem z inspiracji rodziców, rówieśników, a czasem zachęceni przez tzw. zjawiska rynkowe i popkulturę. Zdarza się, że niewinne z początku zbieractwo, kolekcjonowanie przeradza się w życiową pasję, zaś tworzona przez lata kolekcja staje się cenna, nie tylko ze względu na sentyment, jaki żywi do niej właściciel, lecz też ze względu na to, że stanowi zbiór przedmiotów o wysokiej materialnej wartości.
Na naszych zdalnych zajęciach, OBSERWATORZY dowiedzieli się kim jest etnograf i jakie metody pracy stosuje. Odkryli czym jest etnografia poznając jej historię. A przede wszystkim poznali czym są   kolekcje etnograficzne.
Zajęcia poprowadziła pani mgr Anna Grunwald - kierownik Muzeum dla Dzieci i Działu Edukacji w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim oraz Zarządzania na UW. Wcześniej nauczycielka w warszawskich szkołach społecznych, autorka podręczników i publikacji edukacyjnych; manager i dyrektor marketingu w wydawnictwach edukacyjnych. Autorka i kuratorka projektów interdyscyplinarnych, wystaw, programów edukacyjnych, propagatorka edukacji kulturalnej. Od czerwca 2018 wiceprezeska Stowarzyszenia Forum Edukatorów Muzealnych. W roku 2017 laureatka I. wyróżnienia w konkursie Marszałka Województwa Mazowieckiego „Innowacyjny Menedżer Kultury”.