Zagadka sprzed 13 tysięcy lat, czyli o najnowszych odkryciach w Ćmielowie

Z perspektywy geologicznej epoka lodowcowa zakończyła się całkiem niedawno. Umowną granicę między okresem zlodowaceń, a holocenem, czyli najmłodszą, trwającą obecnie epoką geologiczną naukowcy stawiają około 11 700 lat temu. Globalna zmiana warunków środowiskowych to powolny, obejmujący kilka tysiącleci proces. Z każdym kolejnym rokiem lądolód skandynawski, pokrywający do tej pory ogromne połacie Europy, wycofywał się, coraz bardziej na północ, pozostawiając po sobie wyjątkową mozaikę niezliczonych jezior, szerokich dolin rzecznych oraz wzniesień morenowych. Stopniowo na uwolnione tereny wkraczała roślinność, następnie zwierzęta, a w końcu… człowiek.  Na zajęciach Twórcy poznawali sekrety paleolitu, zapoznawali się też z kulturą magdaleńską i życiem codziennym mieszkańców Europy u schyłku epoki lodowcowej.  Okrywali też tajemnice paleolitycznej osady w Ćmielowie, na podstawie wyników badań archeologicznych.
Zajęcia poprowadził dr Michał Przeździecki, archeolog, adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie kierownik Zakładu Paleolitu i Mezolitu. Od ponad 15 lat próbuje przekazywać studentom pasję do badań nad najdawniejszymi dziejami naszych przodków i epoką kamienia. Brał udział w wielu misjach wykopaliskowych na terenie Syrii, Uzbekistanu, Kazachstanu i Białorusi. Jest autorem licznych projektów badawczych i prac naukowych.

tw05102019b