Od Sykariuszy po Państwo Islamskie, czyli skąd wziął się terroryzm?

Czym jest terroryzm?

sXjktkqTURBXy9lOGRmZGI1MTA1YWVhMjc2ZGYyNWNkNGYyZTczNDc2NC5qcGVnkpUDABHNAyDNAcKTBc0DFM0BvA

Terroryzm to użycie przemocy przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów.

Terroryzm to w świetle wydarzeń ostatnich lat zagadnienie nad wyraz aktualne. 11 września 2001 r. rozpoczął epokę, w której zjawisko to kojarzone jest z radykalnymi odłamami islamu. Nie zawsze jednak tak było. Już w starożytności zamachami terrorystycznymi zasłynęli Sykariusze – radykalny odłam Zelotów, którzy na terenie Palestyny mordowali wysoko postawionych urzędników rzymskich. Doskonałym przykładem średniowiecznego terroryzmu mogą być członkowie sekty Nizarytów, określani przez europejskich krzyżowców asasynami. Byli oni uwikłani w walki z Europejczykami, lecz również angażowali się w walki wewnętrzne ze swoimi religijnymi przeciwnikami - sunnitami. Prawdziwy rozkwit organizacji terrorystycznych obserwujemy jednak od XIX w. w związku z rozwojem ruchów narodowo-separatystycznych.

Podczas zajęć uczniowie poznali ten trudny temat podczas swoich ostatnich zajęć.

Zamach-na-WTC-2-777x437

Zajęcia prowadził mgr Karol Żołędziowski - archeolog, doktorant Ośrodka Badań nad Antykiem Uniwersytetu Warszawskiego, konserwator zabytków metalowych w Państwowym Muzeum Archeologicznym, rekonstruktor historyczny i rzemieślnik wykonujący rekonstrukcje zabytków z różnych okresów historii. Jego zainteresowania badawcze to archeometalurgia i archeologia doświadczalna, życie codzienne oraz dawne i współczesne sztuki walki.