A+ A A-

Audycje historyczne dla dzieci

Zapisy na Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii 2

DUCH to częsty gość w Polskim Radiu.

Nie ma co się dziwić, bo na Dziecięcym Uniwersytecie Ciekawej Historii wykładają prawdziwi pasjonaci i miłośnicy historii. Swoją pasją i wiedzą lubimy dzielić się
z innymi, a ciężko znaleźć na to lepsze miejsce niż audycje historyczne - których możecie słuchać w każdą sobotę na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

Poniżej przygotowaliśmy dla Was wszystkie audycje, w których gościem był DUCH. Zapraszamy do słuchania, bo naprawdę warto!

 

Formularz zgłoszeniowy 1

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji historycznych przygotowanych przez Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii i Polskie Radio Dzieciom.

W cyklu "Poczet królów i książąt polskich" przedstawiamy sylwetki wybranych władców naszego kraju. Historie są opowiadane w ciekawy sposób, tak aby zachęcić młodych słuchaczy do zainteresowania się tymi ważnymi postaciami. Dzięki audycjom słuchacze dowiedzą się najważniejszych informacji o danym władcy i poznają tło historyczne jego rządów. 

Nagrania można znaleźć na stronie Polskiego Radia Dzieciom:

Mieszko I - słuchaj audycji

Bolesław Chrobry - słuchaj audycji 

Mieszko II - słuchaj audycji

Kazimierz Odnowiciel - słuchaj audycji

Bolesław Śmiały - słuchaj audycji

Władysław Herman i Zbigniew - słuchaj audycji

Bolesław Krzywousty - część I: słuchaj audycjiczęść II: słuchaj audycji

Władysław Wygnaniec - słuchaj audycji

Bolesław Kędzierzawy - słuchaj audycji

Mieszko III Stary - słuchaj audycji

Henryk Sandomierski i Kazimierz Sprawiedliwy - słuchaj audycji

Henryk Brodaty i Henryk Pobożny - słuchaj audycji

Konrad Mazowiecki - słuchaj audycji

2

      

Starożytna Sparta: 

Leonidas pomnik

Posłuchaj historii o jednym z najważniejszych miast starożytnej Grecji. Kim byli spartiaci, periojkowie i heloci? Kto wygrał wojnę peloponeską i jak udało się zatrzymać Persów w termopilskim wąwozie?

Słuchaj audycji   

Habsburgowie:     

Habsburgowie 

Poznaj najbardziej wpływową dynastię w dziejach Europy. Rodzina austriackich książąt wywarła ogromny wpływ na losy starego kontynentu. Przekonaj się, w jaki sposób mały austriacki ród osiągnął swój sukces. 

Słuchaj audycji     

Starożytne Ateny:   

Ateny Klenze     

Skąd się wzięła nazwa miasta? Czemu to właśnie w nim tak wspaniale rozwijała się filozofia i demokracja? Kiedy Ateny utraciły swoje znaczenie i dlaczego już nigdy go nie odzyskały?

Słuchaj audycji  

Zygmuny III Waza

zygmunt III waza

Jak to się stało, że szwedzki królewicz został królem Polski?  Dlaczego przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy? Czemu nie lubiano go w Szwecji oraz kto postawił słynną kolumnę Zygmunta na placu starego miasta w Warszawie?

Słuchaj audycji

 Warszawa pokonana, ale nie zdobyta!

ru-0-r-660660-q-80-n-1f1ce4bb85d93d0a8e8c41417bd13244IAHREdYTthe

Jak wyglądała obrona Warszawy w 1939 roku? Ile czasu broniła się oblężona przez Niemców stolica Polski? Co dla warszawiaków oznaczała kapitulacja i jak wyglądała Warszawa pod niemiecką okupacją?

Słuchaj audycji

 Czego dokonał Władysław Jagiełło

0002NHQQDEXHNT58-C122-F4

Jakim królem był Władysław Jagiełło i co udało mu się osiągnąć? Czy jego jedynym "sukcesem" była Bitwa pod Grunwaldem, a może nawet tego zwycięstwa nie wykorzystał do końca?

Słuchaj audycji

Czy Napoleon był architektem Europy? 

wiki napoleon bonaparte 970

 Jakim władcą był Napoleon Bonaparte i jaki wpływ wywarł na Europę? Poznaj historię człowieka, który w ciągu kilku lat zmienił stary kontynent. 

Słuchaj audycji

Skąd ta Polska? Historia dla dzieci

jak uczyć się historii

Jak uczyć o historii w ciekawy sposób i opowiadać o minionych wiekach tak, aby dzieci nie myślały o historii tylko w kontekście zapamiętywania kolejnych dat. 

Słuchaj audycji

Poczet Władców Polski

Koronacja pierwszego króla Koronacja Chrobrego. Jan Matejko

 

Poznaj władców Polski, którzy rządzili naszym krajem przez wieki. Królowie, królowe i książęta - zapraszamy do poznania najważniejszych postaci w naszych historii.

Słuchaj audycji

Co się u nas działo

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
..__