Mieszko I - władca znikąd?

Podczas zajęć słuchacze z grupy Poszukiwacze badali poczatki państwa polskiego. O początkach Polski opowiada legenda o Lechu, Czechu i Rusie. Ale czy właśnie tak to wyglądało? Słynny Lech – założyciel Polski – pojawił się dopiero w późniejszych źródłach historycznych. Tymczasem źródła z czasów, kiedy powstawała Polska, mówią o innym władcy – Mieszku, synu Siemomysła.
Dzieje Mieszka są niezwykle tajemnicze. Wedle średniowiecznych podań po swych przodkach odziedziczył silny kraj, który następnie doprowadził do szczytu potęgi. Wiemy zatem, że Mieszko dokonywał licznych podbojów, ale też zabiegów dyplomatycznych. Dzięki temu państwo Polskie nie tylko pojawiło się na mapie Europy, ale też na długo stało się jej stałym elementem.
Porządek w państwie pomagali Mieszkowi utrzymywać wojowie. Miał ich podobno aż 3000 i dbał o nich jak o członków rodziny. Wyposażał ich w broń, zbroje i konie, a nawet wypłacał podarunki, kiedy zawierali małżeństwa. W skład drużyny Mieszka wchodzili wojownicy z różnych części świata.
Dokonania Mieszka możemy odczuwać także dziś. To właśnie za panowania tego władcy Polska stała się krajem chrześcijańskim, a także osiągnęła granice, podobne do współczesnych.

Zajęcia prowadził Antoni Olbrychski – absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Miłośnik średniowiecza, instruktor szermierki. Współpracownik Zamku Królewskiego, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i portalu Histmag.org.