Średniowieczna szkoła przetrwania. Życie codzienne na wsi.

Jak wyglądało życie na średniowiecznej wsi?

Badacze 1

Średniowiecze to nie tylko „epoka rycerzy”. Większość ludzi mieszkała na wsi zajmowała się na co dzień uprawą roli, hodowlą zwierząt, doglądaniem domu. Brak nowoczesnej technologii sprawiał jednak, że te pozornie proste czynności stanowiły nie lada wyzwanie. Dziś ciężko nam sobie wyobrazić, jak zbudować dom, bez maszyn budowalnych, gdzie zdobyć jedzenie albo uszyć sobie ubranie.

Badacze 2

Podczas zajęć Badacze zapoznali się z życiem codziennym na średniowiecznej wsi. Wiele oczywistych dawniej czynności dziś zostało zapomnianych lub uchodzą teraz za domenę „szkół przetrwania”. Zobaczymy więc jak zadbać o schronienie, nie mając do dyspozycji kamieni, cegieł czy cementu. Albo jak zdobyć chleb i mięso, nie mogąc kupić ich w supermarkecie. Powiemy też nieco o chłopskim ubiorze i jak mieszkańcy średniowiecznej wsi mogli bronić się przed intruzami.

Nasi słuchacz zobaczyli zapomniane już rekwizyty z przeszłość, które kiedyś były niezbędne do życia. Teraz dla żadnego z naszych uczniów słowo "cep" nie będzie zagadką. Zastanawialiśmy się również nad tym, jak sobie poradzić, gdybyśmy nagle znaleźli się w lesie daleko od cywilizacji. Rozwiązywaliśmy też ćwiczenia, dzięki którym Badacze lepiej zrozumieli specyfikę życia na średniowiecznej wsi.

Badacze 4

Naszym przewodnikiem po świecie sprzed tysiąca lat był Antoni Olbrychski – historyk, specjalizujący się w epoce średniowiecza. Pasjonat dawnych sztuk walki, broni białej i sportu. Uczestnik i medalista turniejów szermierki historycznej. Współpracuje z Zamkiem Królewskim, Towarzystwem Opieki nad Zabytkami w Czersku i Dziecięcym Uniwersytetem Ciekawej Historii.