Sztuka międzywojnia

Awangarda, unizm, styl narodowy czy teoria Czystej Formy?

Muzeum narodowe zajęcia 3

Dzięki sobotniej lekcji Podróżnicy wiedzą już, jakie style artystyczne kształtowały się w latach odbudowywania polskiej państwowości w XX-leciu międzywojennym. Nasi słuchacze mogli poznawać historię sztuki w najlepszym z możliwych miejsc, czyli w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzięki bezpośredniej bliskości omawianych eksponatów, obrazów i rzeźb, uczniowie mogli bezpośrednio obcować z omawianym tematem.

Podczas zajęć nasi pilni studenci poznali najważniejsze prądy w polskiej sztuce lat 1918-1939. Nie jest dla nich już tajemnicą, że twórcy awangardowi poszukiwali nowych trendów i rozwiązań - co wiązało się z tym, że bardzo często szokowali ówczesnych widzów. Będą wiedzieli także o tym, że unizm został stworzony przez Władysława Strzemińskiego i charakteryzował się bardzo specyficzną formą. Poznali także styl narodowy i dowiedzieli się, że był on poszukiwaniem narodowej tożsamości przez twórców, którzy stworzyli takie style jak: swojski, dworkowy, zakopiański, wiślano-bałtycki, przejściowy i nadwiślański. Nasi słuchacze potrafią także odpowiedzieć na pytanie: kto jest twórcą teorii czystej formy? Co czyni ich konkretnymi znawcami polskiej sztuki najwyższych lotów! :)

Muzeum narodowe zajęcia 2

Muzeum narodowe zajęcia 1