Arianie, czyli jak Polacy Anglików tolerancji uczyli.

To był wykład na bardzo trudny temat, ale nasi Studenci jak już na początku zajeć zwykle popisali się niesamowitą wiedzą i znajomością tematu.
W czasie spotkania, Studenci DUCHa zostali podzieleni na cztery grupy: Braci Polskich, Braci Czeskich, Kalwinów oraz Luteranów, a ich zadaniem było szukać możliwości zawarcia zgody religijnej. Pierwowzorem dla tego zadania były dyskusje toczone w polskim ruchu reformacyjnym za czasów Zygmunta Augusta, które ostatecznie doprowadziły do Zgody Sandomierskiej. Zgodnie z rzeczywistością historyczną Arianie, jako najbardziej radykalny dogmatycznie odłam reformacji, z takiej zgody zostali wykluczeni.
Na zakończenie wykładu omówiliśmy kwestię wygnania Arian, ich ekspugnowania z Rzeczpospolitej, przymusowej emigracji do Holandii (zazwyczaj), gdzie spotkał się z nimi John Locke ojciec dzisiejszej filozoficznej teorii tolerancji.
Wykład poprowadził Łukasz Przybyłek.

IMG 20160305 100458