Jan Pakosławic Rzeszowski – pierwszy europejski dyplomata

Tym razem Studenci DUCHa usłyszeli niesamowitą historię życia mało znanego bohatera naszych dziejów – Jana Pakosławica Rzeszowskiego. Uczestnicy dowiedzieli się, że bohater zajęć był posłem do zadań specjalnych króla Kazimierza Wielkiego, którego król wysyłał na skompilowane dyplomatyczne misje.  Jan Pakosławic udawał się więc w imieniu króla w dalekie i niebezpieczne podróże do chana tatarskiego, by zawrzeć sojusz Polski ze Złotą Ordą, pojechał na tajną misję na Litwę, by znaleźć narzeczoną dla królewskiego wnuka, był także członkiem reprezentacyjnych wielkich poselstwach do rezydujących w Awinionie papieży. Słuchacze odkryli, że to w dużej mierze jemu i jego śmiałym działaniom – wsparciu papieża w wojnie z Mediolanem – król Polski zawdzięczał papieską zgodę na utworzenie uniwersytetu w Krakowie. Na zakończenie, Badacze spojrzeli w przeszłość na średniowieczne miniatury, płaskorzeźby i przedmioty codziennego użytku, by poznać swoją możliwą przyszłość – barwne życie żaków. Zajęcia poprowadził Dariusz Piwowarczyk.

Pakowsławic-Badacze1

Pakoslawic-Badacze