Czy szata zdobi człowieka? W co się dawniej ubierano?

Podczas spotkania "Czy szata zdobi człowieka? W co się dawniej ubierano?" słuchacze zobaczyli jak wyglądali arystokraci i prości ludzie w epoce nowożytnej. Wspólnie z prowadzącą zajęcia mgr Agnieszką Szajewską analizowali ubiory osób pochodzących z różnych grup społecznych. Uczniowie dowiedzieli się, czym ludzie różnych stanów różnili jeśli chodzi o ubiór; rozpoznawali faktury tkanin oraz określali walor koloru. Poznali też akcesoria, które towarzyszyły ludziom w ich codziennym życiu.
Uczestnicy spotkania szukali cech charakterystycznych dla osób, przedstawionych na obrazach poprzez opisywanie ich stroju, zwierząt i przedmiotów, które namalowano w tle.  Zwracając uwagę na szczegóły ubioru , ich kolor, zdobienia i tkaninę zgadywali, kim mogła być dana osoba.
Uczestnicy mogli zobaczyć, dotknąć i poznać zastosowanie materiałów, z których szyto ubrania. Poznali również fakturę niektórych popularnych tkanin, dzięki czemu mogli przetestować swoje zmysły, tworząc własny rysunek faktur, kładąc próbkę materiału pod kartkę, aby uzyskać na stroju pożądaną fakturę sprawdzali też swoje umiejętności artystyczne i stopień trudności wykonania tego zadania.
Uczniowie wypowiadali też swoje spostrzeżenia, dotyczące strojów i przedmiotów codziennego użytku. Zadając pytania oraz analizując materiały dostępne na zajęciach dowiedzieli się np.: dlaczego mali chłopcy chodzili w sukienkach, dzieci były ubrane jak dorośli, a ludzie pracujący fizycznie mieli mniej kolorowe ubranie od arystokracji.

szata