Zapomniany brat Marszałka. Bronisław Piłsudski

Kim był Bronisław Piłsudski?

Odkrycy - Marciniak 1

Na zajęciach Odkrywcy poznali postać, która chyba już na zawsze pozostanie w cieniu swojego brata. Mowa o Bronisławie Piłsudskim, który był bardzo ważnym badaczem ludów dalekiego wschodu, zwłaszcza Syberii i wysp Japońskich. Jego praca jest znana na całym świecie, jednak w Polsce pamięć o nim przyćmiewa postać jego brata, marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak na ironię, gdy wymienimy nazwisko Piłsudski będąc zagranicą, to więcej osób skojarzy je właśnie z Bronisławem, a nie z Józefem. Dzieje się tak, ponieważ dorobek naukowy najstarszego z braci Piłsudskich jest niezwykle bogaty. W ciągu swojego życia Bronisław badał wiele ludów dalekiego wschodu jednak największa sławę przyniosło mu opisanie ludu Ajnów

Podczas zajęć Uczniowie dowiedzieli się, że Ajnowie są rdzenną ludnością wysp Japońskich i Sachalinu. Zamieszkiwali te tereny na długo przed tym, kiedy na wyspach pojawili się przodkowie dzisiejszych Japończyków. Ponieważ przez długie stulecia Ajnowie byli jonizowani i spychani na północ ich kulturze groziło zapomnienie. Bronisław Piłsudski pojawił się w ostatnim momencie by zachować pamięć o mitach, rytuałach i tradycjach Ajnów. Dzięki jego pracy ich kultura nie została zapomniana a współcześnie wręcz rozkwita. Z tego względu, jeśli mieli byśmy szukać pomnika Bronisława Piłsudzkiego o odnajdziemy go na wyspie Hokkaido, a nie w Polsce.

Na pasjonująca wyprawę antropologiczną zabrał nas mgr Maciej Marciniak - archeolog, uczestnik wielu misji m.in. w Peru, Sudanie, Kuwejcie, Gruzji i Rosji. Doktorant na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Edukator z wieloletnim doświadczeniem. Autor licznych wykładów i artykułów popularyzujących archeologię, historię i historię sztuki. Od 2004 roku związany z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Bronisław Piłsudksi