Helena Syrkus, Barbara Brukalska. Jak architektki tworzyły oblicze Międzywojennej Polski

Czym był modernizm i funkcjonalizm w architekturze?

odkrywcy 4

Ostatni wykład Odkrywców był poświęcony architekturze i roli, jaką odegrały w niej dwie polskie architektki – Helena Syrkus i Barbary Brukalska, jedne z pierwszych kobiet pracujących w tym trudnym i wymagającym zawodzie. Ich prace analizowaliśmy nie tylko w kontekście samych budowli, ale także historii miasta i historii społecznej tamtego okresu.

architektki

Analiza życiorysów naszych bohaterek i ich twórczości były dla nas  także punktem wyjścia do zrozumienia  sytuacji kobiet na rynku pracy w międzywojennej Polsce oraz tego na czym polegał modernistyczny przełom w architekturze i jaki był jego wpływ na kształt międzywojennej Warszawy. Dokładnie prześledziliśmy także na ile jego ślady można zaobserwować w krajobrazie naszego miasta do dnia dzisiejszego. Odkrywcy poznali najbardziej charakterystyczne przykłady architektury modernistycznej, jak np. osiedla WSM na Żoliborzu i Rakowcu. Uczniowie zastanawiali się tez nad przyczynami „problemu mieszkaniowego” międzywojennej Polski i rozważali, czy dziś został on już rozwiązany. W trakcie zajęć poznawaliśmy też teksty źródłowe z epoki (przede wszystkim fragmenty wspomnień Bohaterek i opracowań ich autorstwa), dane statystyczne oraz materiały ikonograficzne (fotografie i plany budynków oraz osiedli).

odkrywcy 3

Po tych zajęciach Odkrywcy będą zupełnie inaczej patrzeć na warszawskie budynki, ale także na trudną historię emancypacji kobiet, których droga do równości w wielu zawodach była często długa i wyboista.

syrkusowa14

O architekturze opowiadał nam Stanisław Zakroczymski: młody historyk, prawnik i redaktor. Pisał i pisze m.in. o Kościuszce, życiu codziennym w Polsce XX wieku oraz… problemach polskiej służby zdrowia. Rok temu wydał swoją pierwszą książkę – zbiór rozmów z Adamem Strzemboszem, jednym z najwybitniejszych polskich prawników. Interesuje się sportem (zwłaszcza skokami narciarskimi) oraz muzyką (szczególnie klasyczną, bo skończył szkołę muzyczną grając na fortepianie)