Tadeusz Kościuszko, bohater dwóch kontynentów

Kim był Kościuszko?

kościuszko

W czasie zajęć Podróżnicy poznali historię Tadeusza Kościuszki, jego barwne życie osobiste, niezwykłe talenty artystyczne i przywódcze, dowiedzieli się o zasługach odniesionych w walce o niepodległości Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Rozmawialiśmy także o ideach głoszonych przez Tadeusza Kościuszkę, a które wyprzedzały swoją epokę. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć uzbrojenie pułków piechoty z czasów Insurekcji (w formie rekwizytów) oraz wziąć czynny udział w eksperymencie będącym próbą odtworzenia szyku piechoty.

Nasi Słuchacze przetestowali taktykę wojskową, jaką stosował bohater naszych zajęć. Podczas eksperymentu przetestowaliśmy możliwości, jakie niosła ze sobą taktyka stosowana przez Tadeusza Kościuszkę. Dzięki rekwizytom z epoko, nasi Uczniowie mogli się poczuć jak prawdziwi żołnierze z XVIII wieku!

W czasy kościuszkowskie zabrał nas mgr Filip Żelewski - historyk, muzealnik z zamiłowania i zawodu. Kustosz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Pasjonat epoki napoleońskiej, miłośnik koni i wojskowości. Badacz genealogii i historii polskiej szlachty. Tropiciel ciekawostek historycznych.