Alexander von Humboldt i Charles Darwin – wielcy przyrodnicy

Najsławniejsi badacze i podróżnicy w historii

Podróżnicy Humboldt

Tym razem Podróżnicy poznali historię, która idealnie pasuje do nazwy ich grupy, ponieważ rozmawialiśmy o sławnych odkrywcach i naukowcach: Aleksandrze von Humboldt i Karolu Darwinie. To do nich należał wiek XIX i nauka tamtego okresu. Aleksander jest uznawany za ojca współczesnej geografii i ochrony przyrody, natomiast Karol Darwin został twórcą jednej z najważniejszych teorii naukowych w dziejach ludzkości.

W trakcie zajęć Uczniowie mogli wziąć udział w dyskusji dotyczącej specyfiki nauk przyrodniczych, znajdujących się często na pograniczu nauk ścisłych i humanistyki. W czasie wykładu zadaniami były nadawanie nazw gatunkowym zwierzętom, czytaniem dzienników Humboldta oraz seans filmu popularnonaukowego, który dotyczył ewolucji. Po tych zajęciach Podróżnicy będą wiedzieli czym są: ekosystem, darwinizm, ewolucja, dobór naturalny i mutacja.

W fascynujący świat nauk przyrodniczych i podróży zabrał nas magister Konrad Bielecki - który jest historykiem kultury, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i doktorantem w Instytucie Historii PAN. W swojej pracy łączy zamiłowanie do przeszłości i zwierząt, badając to jak nasi przodkowie widzieli świat natury w XVI i XVII wieku. Pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie.

darwin-finches